کد خبر: 681596 A

مسعود فراستی در دومین شب سینمایی «شب‌های هنر» میزبان محمد شهبا مترجم، منتقد و استاد دانشگاه می‌شود.

به گزارش ایلنا، در اولین قسمت از شب سینمایی «شب‌های هنر»، «فرم و تکنیک در سینما» با حضور سیدناصر هاشم‌زاده محقق، نویسنده و فیلمنامه‌نویس و جاناتان رُزنبام منتقد سینما مورد بررسی قرار گرفت و امشب (۲۵ مهر ماه) در دومین قسمت از شب سینما، مسعود فراستی ادامه این موضوع را با حضور محمد شهبا مترجم، منتقد و استاد دانشگاه پیگیری می‌کند.

درباره نقد و لذت آن تقریبا تمام منتقدان بزرگ جهان هم نظر هستند اما با این حال هر کدام این لذت را به صورتی فردی تعریف می‌کنند و در سوی دیگر این لذت را با مفاهیم و چینش خاص خود بروز می‌دهند.

برخی لذت نقد را با نوشتن توصیفی/تاریخی درباره فیلم تقلیل می‌دهند، نوشتنی که همراه با علاقه و عشق فردی نسبت به اثر یا مولف است؛ این دسته می‌کوشند تا علاقه به سینما را در لذت خود تعریف کنند.

منتقد در میان اثر و مخاطب می‌ایستد و متن خود را رو به مخاطب اثر می‌نویسد و با او درباره یک چگونگی مهم سخن می‌گوید. چگونگی اثر هنری بودن و یا لذت بردن از آن و به دریافت حسی رسیدن؛ منتقد به عنوان یک مترجم یا اخلال گر می‌کوشد تا لذت زیبایی شناسانه را با مخاطب در میان بگذارد و آن را انتقال دهد. مخاطبی که تصمیم گرفته است در تجربه این لذت با او شریک شود.

برای آشنایی بیشتر با مفاهیم تخصصی سینما و نقد در فضای آن، ساعت ۲۳ مخاطب شب سینمایی «شب هاب هنر» به تهیه‌کنندگی سلمان وکیلی باشید.

«شب‌های هنر» شب سینمایی شبکه چهار با فراستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر