کد خبر: 681185 A

وزیر ارشاد در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری‌ با استانداری گلستان:

سیدعباس صالحی در سفر به استان گلستان علاوه بر دیدار با نماینده ولی فقیه این استان، تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری گلستان را بین خود و سیدمناف هاشمی به امضا رساند.

به گزارش ایلنا، تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری گلستان، از سوی سیدعباس صالحی و سیدمناف هاشمی پیش از ظهر امروز امضا شد.

همچنین این تفاهم نامه که در ٨ ماده تنظیم شده است با توجه به اهمیت توسعه فرهنگی و سیاست‌های دولت خدمتگزار مبنی بر عدالت در توزیع امکانات و اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری در تمام نقاط کشور و تعیین اهداف و برنامه‌های سه ساله تا سال ١٤٠٠شمسی در سفر استانی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی به استان گلستان به امضا رسیده است.

از جمله موضوعات این تفاهم نامه توسعه فعالیت‌های فرهنگی ، هنری و دینی در حوزه‌های مختلف با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فرهنگی، هنری و همچنین هم مرز بودن این استان با کشور ترکمنستان، تکمیل و تجهیز طرح‌های نیمه تمام تملک دارایی‌های سرمایه‌ای فرهنگی و هنری استان گلستان، توجه به فرهنگ و هنر اقوام استان و بهره گیری از ظرفیت‌های آن‌ها در راستای وحدت و انسجام فرهنگ ملی و توسعه و تقویت زیرساخت‌های آموزشی تخصصی و فضاهای فرهنگی و هنری استان گلستان است.

در این تفاهم نامه همچنین بر همکاری و حمایت معاونت‌های فرهنگی، هنری، مطبوعاتی، توسعه مدیریت و منابع، قرآن و عترت و سازمان‌های سینمایی، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، صندوق اعتباری هنر، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه‌های مرتبط خود از فعالیت‌های این استان شده است.

همچنین افزایش سالانه اعتبارات فرهنگی اداره کل استان، تأمین اعتبار تکمیل و تجهیز مجتمع فرهنگی و هنری گرگان (بهارستان) و تأمین اعتبار تکمیل نمایشگاه محصولات فرهنگی در سال ٩٧، تأمین اعتبار تعمیر و تجهیز مراکز فرهنگی و هنری در سطح استان، حمایت از راه‌اندازی موزه سینما و هنرهای معاصر در سال‌های ١٣٩٨ و ١٣٩٩، کمک به تأمین زمین و احداث خانه مطبوعات استان گلستان، کمک به تجهیز کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و کتابخانه‌های کانون‌های مذکور، کمک به برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب استان، کمک به خرید کتاب و چاپ آثار نویسندگان، حمایت از طرح‌های فرهنگی، هنری و قرآنی، اعطای تسهیلات کارآفرینی و اشتغال به فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه استان، حمایت از تولید فیلم کوتاه داستانی و مستند با موضوعات آسیب‌های اجتماعی ویژه استان و دوره‌های آموزشی فیلم‌سازی استاد محور، کمک به برگزاری جشنواره‌های فیلم فجر، موسیقی فجر، فیلم کوتاه استان و ... از جمله تعهدات استانداری در این تفاهم نامه است.

اعتبار این تفاهم نامه از زمان امضای تفاهم نامه تا پایان اسفند ١٣٩٩ به مدت سه سال است که با توافق طرفین یا قائم مقام قانونی آن‌ها قابل تمدید خواهد بود .

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه برنامه کاری خود با نماینده ولی فقیه در استان گلستان دیدار کرد و گفت: گلستان نمادی شفاف از وحدت مذاهب و اقوام ایرانی است.

سید عباس صالحی افزود: وحدت حاکم در استان گلستان نمونه جهانی است.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال سفرهای منظم به استان‌ها هستیم که برنامه‌های مدونی را در حوزه فرهنگ و هنر در نظر بگیریم که سفر به استان گلستان سفر دهم ما محسوب می شود.

سیدعباس صالحی ادامه داد : استان گلستان با ویژگی‌های متعددی که دارد از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هست و سابقه تاریخی و علمی و تمدنی این استان فاخر و برجسته است.

وی اضافه کرد: فضای ایران کوچک در استان گلستان نشان دهنده وحدت مثال‌زدنی مردم این استان است که در فضای داخلی و خارجی کشور این استان را دارای اهمیت می‌کند.

صالحی با اشاره به اینکه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان از بانوان انتخاب شده است بیان کرد: در برخی از استان‌ها سپردن این مسوولیت به حوزه بانوان انجام شده و در برخی از استان‌ها در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم از توان مدیریتی بانوان در راستای توسعه کشور استفاده کنیم.

وی افزود: توجه به زیرساخت‌های فرهنگی روند توسعه پایدار استان‌ها را سرعت می‌بخشد و حضور بانوان توانمند در عرصه مدیرتی کشور جریان توسعه اجتماعی را فعال می‌کند.

وی در پایان از حمایت‌های نماینده ولی‌فقیه در گلستان به خاطر حمایت از حوزه فرهنگ و ارشاد تقدیر کرد.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی نیز در این دیدار اظهار کرد: یکی از نمونه‌های مهم فرهنگ‌سازی رفتار است و رفتار می‌تواند بهترین کاربرد و راهکار فرهنگ‌سازی در جامعه باشد.

وی ادامه داد: ائمه همه را به رفتار پسندیده و خوب توصیه می‌کنند و اگرچه مسئولان رفتار خوبی داشته باشند خوبی آن به مردم هم بازگشت خواهد داشت و اگر مسئولان و افراد برجسته رفتارهای نامناسبی داشته باشند بدی آن به مردم هم باز خواهد گشت پس نشان می‌دهد رفتار بهترین راهکار فرهنگ‌سازی است.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان با بیان اینکه استاندار گلستان دلسوزانه در حال تلاش هستند و این رفتارها می‌تواند فرهنگ‌ساز باشد، تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار فرهنگی را بر عهده دارد و از طریق فرهنگ‌سازی می‌تواند بهترین خدمت را به مردم داشته باشد.

نورمفیدی گفت: رفتارها، تلاش‌ها و خدمت‌های مدیران را، همه باید ببینند و احساس کنند خادمانشان دلسوزانه در حال تلاش هستند.

سیدمناف هاشمی استاندار گلستان نیز این دیدار اظهار کرد: انتصاب یکی از بانوان به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشان ازاهمیت نقش آفرینی بانوان در جامعه دارد.

امضا تفاهم‌نامه همکاری‌ فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و گلستان نمادی شفاف از وحدت مذاهب و اقوام ایرانی است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر