کد خبر: 680159 A

آرش فنائیان و زهرا ترکی در برمن و برمرهافن آلمان به اجرای پرفورمنس و سخنرانی پرداختند که مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، "آرش فنائیان" و "زهرا" ترکی از ایران ، ضمن اجرای پرفورمنس در شهرهای برمِن و برمِرهافن، آلمان ، طی نشستی به سخنرانی و تعامل با هنرمندان آلمانی این عرصه هنری پرداختند.

نمایشگاه عکس‌ها و ویدئو‌های پرفورمنس آرت‌های اجرا شده در سومین جشنواره بین المللی هُمار که در ایران تهیه شده بود به کیوریتری الکه پرایس در شهر برمن آلمان برپا است. اخیرا آرش فنائیان از تهران و زهرا ترکی  از باغبادران اصفهان، دو تن ازهنرمندان ایرانی، که پرفورمنس آرت‌هایی از آنان دراین رویداد به نمایش درآمده ، بنا به دعوت الکه پرایس به این رویداد دعوت شده‌اند و به بازدید، سخنرانی و اجرای پرفورمنس آرت پرداختند.

این دو هنرمند در این رویداد ، ضمن اجرای پرفورمنس آرت‌هایی از خود ، درنشست‌هایی با دیگر هنرمندان حاضر در این رویداد به ارائه سخنان و مباحثی پیرامون چیستی و چگونگی نگاه به پرفورمنس آرت درایران و مبانی و تئوری‌های آن پرداختند.

آرش فنائیان ، که یکی از هنرمندان دعوت شده و حاضر در این نمایشگاه است،  در سخنرانی خود به باز بودن جاده‌های تعاریف این مقوله اشاره و خاطر نشان کرد: بسیاری به صرف مفهومی بودن جنس کار در این زمینه ، ممکن است هرگونه اثری را جنبه‌ای از پرفورمنس آرت بدانند درصورتی که این زمینه از هنر به همراه هنرهای محیطی، لند آرت، بادی آرت و دیگر رشته‌های هنرهای معاصر دارای قواعد و ضوابط مخصوص به خود است . وی در این باره ادامه داد : نکته مهم و تقریبا مشترک در همه این هنرها ، حضور خود هنرمند در بطن اثر است. به طور مثال اگر در هنرهای تجسمی کلاسیک یا موسیقی و درام، حاصل کاراثری مستقل ازحضور هنرمند است، دراین زمینه اما اثر با حضور فیزیکی خود هنرمند معنا می پذیرد.

قابل توجه است ، استقبال مخاطبین آلمانی ازاجرای پرفورمنس‌ها و دیدگاه‌های هنرمندان ایرانی درزمینه این هنر، چنان بود که منجر به انعکاس این رویداد هنری دررسانه های آلمان شد. پی گیری و دنبال کردن دیگرآثار ، دعوت دوباره آنها ازهنرمندان ایرانی به میادین هنری آلمان و دعوت به فستیوال‌های هنری اروپا از نکات قابل توجهی بود که برگزاری این رویداد در پی داشت.

عکس‌ها و ویدئوهای به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه توسط الکه پرایس گرفته و گردآوری شده است.  پرایس نیز ،که اکنون کیوریتر این نمایشگاه است، خود از هنرمندان سرشناس آلمانی شرکت کننده درجشنواره هُمار بود.

شایان ذکراست ، جشنواره هُمار پاییز سال ۹۶ توسط موسسه هنرهای معاصرآرتا با همکاری انجمن‌های مردم نهاد خرم آباد ، با آثاری از ۵ هنرمند میهمان از کشورهای آلمان، سنگاپور، سوئد، ایتالیا، چین و هفت هنرمند ایرانی از شهرهای اصفهان، تهران و خرم آباد درطبیعت لرستان برگزار شد . عکس‌ها و ویدیوهای جشنواره هُمار توسط اصغرنیازی، سپهرگودرزی، سید محمّد موسوی، ماریا سپهوند، احسان شاه کرمی، فربد کدخدایی، نسیم والی زاده اصلانی، راضیه و تارا گودرزی تهیه شده بود و تهیه ویدئو آرت یا ویدئو ازپرفورمنس آرت ها نیز بر عهده خود آن هنرمندان بوده است.

40

آلمان ایران پرفورمنس برمن برمرهافن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر