کد خبر: 680111 A

نخستین کارگاه آموزشی بین المللی مرمت و استحکام بخشی بناهای تاریخی از سوی اداره کل حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی با همکاری کمیته علمی بررسی و تحقیق و مرمت سازه‌های تاریخی (ایسکارسا) نهاد فنی زیر مجموعه ایکوموس جهانی، در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، نخستین کارگاه  آموزشی بین المللی مرمت و استحکام بخشی بناهای تاریخی از سوی اداره کل حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی با همکاری کمیته علمی بررسی و تحقیق و مرمت سازه‌های تاریخی (ایسکارسا) نهاد فنی زیر مجموعه ایکوموس جهانی، به مدت سه روز از تاریخ ۲۸ تا ۳۰ مهرماه در تهران  برگزار می‌شود.

سیدهادی احمدی روئینی (مدیر کل حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی) با اعلام این خبر گفت: در این کارگاه ۱۳  سخنرانی از سوی کارشناسان خارجی و متخصص مرمت  از کشورهای آمریکا، ایتالیا، ترکیه، چک، رومانی، ژاپن، لهستان، مکزیک و یونان که در ایسکارسا «کمیته علمی بررسی و تحقیق و مرمت سازه‌های تاریخی» عضویت دارند ارایه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه  برگزاری کارگاه‌ها و ورک شاپ‌های بین المللی در حوزه حفاظت از بناهای تاریخی و سازه‌های سنتی، به انتقال تجربیات جهانی در این حوزه کمک می‌کند و منجر به بالا رفتن سطح دانش کارشناسان داخلی و تصمیم گیری‌های اصولی در موضوع نظارت و مرمت بناهای تاریخی کشور می‌شود افزود: علاوه بر متخصصان خارجی سه تن از صاحبنظران  و متخصصان  ایرانی  همچون علی اکبر سعیدی، سید امیرمهرداد حجازی و عیسی اسفنجاری در این کارگاه سخنرانی خواهند کرد.

احمدی  به روزرسانی سطح علمی کارشناسان مرمت و حوزه میراث فرهنگی، آشنایی با آخرین فن آوری و دانش مقاوم سازی بناهای تاریخی، تبادل تجربیات جهانی و ایران در خصوص  استحکام بخشی، بررسی نقاط ضعف و قوت پروژه های بزرگ مقاوم سازی در ایران را از اهداف برگزاری این همایش برشمرد.

به گفته وی  ضوابط و استانداردهای بین المللی حفاظت، مطالعات آرشیوی (چگونه دانش مربوط به تاریخچه بنابه مداخله جهت می‌بخشد)، روش‌های مستندسازی (مطالعات ژئومتری، آسیب‌نگاری و فناوری روش‌های ساده  تشخیص غیرمداخله‌ جویانه)، عناصر سازه‌ای ساختمان‌های بنایی  از جمله موضوعاتی است که در قالب سخنرانی در این کارگاه ارایه خواهد شد.

 مدیر کل حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی  چالش‌های خاک و ژئوتکنیک، مکانیک مصالح بنایی، رفتار عناصر سازه‌ای در اثر محرک‌ها، آسیب‌شناسی: روش‌های تشخیص آسیب‌ها، ارزیابیو تحلیلسازه‌ای، روش‌ها و تصمیمات مداخله، مرمت سازه‌ای میراث جهانی نیایشگاه دافنه در یونان بر اساس رویکردهای ایسکارسا، مرمت مناره‌های بسطام، مرمت قلعه ایزد خواست و مرمت مدرسه سپهسالار را از دیگر موضوعات مطرح در این کارگاه عنوان کرد.

ایسکارسا ایکوموس احیاء بناها بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر