کد خبر: 678772 A

اولین قسمت از شب سینمایی «شب‌های هنر» امشب با اجرای مسعود فراستی روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

به گزارش ایلنا، شبکه چهار سیما از ۱۴مهر اقدام به پخش مجله زنده تصویری «شب‌های هنر» کرده است که در پنج برگ به تئاتر، موسیقی، شعر، کتاب و سینما می‌‌پردازد.

 امشب در اولین قسمت از شب سینمایی این برنامه موضوع «فرم و تکنیک در سینما» مورد بررسی قرار می‌گیرد. مسعود فراستی مجری برنامه امشب میزبان سید ناصر هاشم‌زاده محقق، نویسنده و فیلمنامه‌نویس و جاناتان رُزنبام منتقد سینما می‌شود.

فرم در تعریف فلاسفه و در شاخه فلسفه هنر مفاهیمی چندگانه و پیچیده را دنبال می‌کند که هنوز می‌توان روی تلقی‌های آن دست گذاشت و به بحث پرداخت اما به الگویی درست و معیارهایی معین نرسید.

همچنان که در بحث فرم هنری و یا فرم سینمایی نیز این مسئله وجود دارد. سینما از منظر پیچیدگی در کاربرد ابزار هنری یک هنر سمعی بصری به حساب می‌آید که از سویی می‌تواند ویژگی‌های فرم هنرهای بصری را داشته باشد و از سوی دیگر ویژگی‌های فرمی هنرهای سمعی را. در جایی کوشیده می شود تا فرم فیلم به پرسپکتیوی در روایت سینمایی، با ویژگی‌های سمعی و بصری تعریف شود، به مجموعه الگوهایی معین شده که برای مخاطب ادراک حسی ایجاد می کند و در مقابل این نظر نیز فرم تنها یک شکل برای ابزار بیان تعریف می‌شود و اصل بر محتواست.

برای آشنایی بیشتر با این مفاهیم، ساعت ۲۳ مخاطب شب سینمای «شب‌های هنر» به تهیه‌کنندگی سلمان وکیلی باشید.

در آیتم «چهل سالگی» که نام یکی از بخش‌‌های ثابت هر شب «شب‌های هنر» است، امشب فرم و تکنیک در سینمای  ایران در چهل سال اخیر بازگو می‌شود.

«شب‌های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است و شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پهش می‌شود.

«شب‌های هنر»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر