کد خبر: 676009 A

در بخشی از دفتر یادبود خانه موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در متن ساده‌ای به نقل از بازدیدکنندگان می‌خوانیم: "خدا رحمت کند سردار سازندگی مظلوم و یار امام و رهبر معظم انقلاب را."

به گزارش ایلنا، در پنج روز هفته جاری، منتهی به یازدهم مهر، بیش از  ۴۰۰ نفر از مردم سراسر میهن عزیزمان، با حضور در خانه موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی جنب حسینیه جماران، از این خانه، وسایل و تصاویر آن بازدید کردند. در طول همین دوره، علاوه بر هموطنان عزیزمان، جمع دیگری از میهمانان و توریست‌هایی از کشورهای عراق، لبنان، سوریه، هلند و رومانی نیز از این خانه موزه بازدید و نظرات و دیدگاه‌های خود را در دفتر یادبود منعکس کردند.

  برخی دلنوشته‌های به جای مانده ازبازدیدکنندگان، در عین سادگی و بی‌آلایشی، حاوی نکات جالبی‌ست.

 بازدیدکننده آقایی در دلنوشته ساده‌ای که از خود به جای گذاشته آورده است: "در این موزه، آنچه از مرحوم امیرکبیر شنیده بودم، انگار در زندگی مرحوم آیت‌الله هاشمی تکرار شده و  بهتر از آن. از دست‌اندرکاران و مودیان این کار زیبا و به یاد ماندنی تشکر می‌کنم."

 خانم بازدیدکننده‌ای در متن خود نوشته است: "بسیار لذت بردم از سادگی ایشان و خاطرات زیادی دارم و همیشه دعاگوی روح ایشان هستم."

طلبه‌ای با تحصیلات سطح چهار حوزه علمیه قم نیز پس از بازدید از قسمت‌های خانه موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دلنوشته خود نوشته است: "چیزی که از دیدن این مکان برایم بیشتر مشهود بود، نبود تجملات و تشریفات متعارف است که بسیاری از مسئولان و سران در کشورهای مختلف از آن بهره‌مندند و سادگی نسبی منزل مسکونی جناب آقای هاشمی بود. در اذهان بسیاری از مردم، هاشمی زندگی اشرافی و مرفه و... داشت ولی دیدن این منزل، نشان می‌دهد ایشان زندگی نسبتاً ساده‌ای داشت. در زندگانی شخصی در پی زخارف و زیور دنیا نبود. انشاءالله این الگویی برای سایر مسئولین باشد و مسئولان ما خود را به سطح (زندگی) مردم متوسط نزدیک کنند."

 در یکی دیگر از دلنوشته‌ها در جملاتی خلاصه و مفید آمده است: "دیده‌ها از شنیده‌ها برای اهل تفکر اثربخش‌تر است، خدا عالم به الذات انسانها است."

 در بخش دیگری از دفتر یادبود خانه موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در متون ساده دیگری به نقل از بازدیدکنندگان می‌خوانیم: "خدا رحمت کند سردار سازندگی مظلوم و یار امام و رهبر معظم انقلاب را."

 هموطن دیگری نوشته است: "واقعا تا بود، حال ایران خوب بود، مرد دوران سخت، یار امام بود. خدا رحمتش کند."

همچنین علاوه بر گروه‌های توریستی از کشورهای عراق، لبنان هلند و رومانی، بازدیدکنندگانی از هیئت دانشگاهی، آموزشی، تربیتی و اجتماعی کشور سوریه نیز در این هفته، از خانه موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، بازدید و تنی چند از آنان، نظرات و دیدگاه‌های خود را در دفتر یادبود این خانه مرقوم داشتند که خلاصه ترجمه برخی از آنها بدین شرح است: "خانه ساده و متواضع که دلالت بر بلندی همت صاحبش و عدم اهمیت به دنیا دارد."

 مهمان دیگری آورده است: "این از موجبات خوشحالی و سعادت است که توفیق زیارت این مکان شریف و پاک را که بر ایمان و اهل خیر افراد ساکنش دلالت دارد به دست آوردم."

 شهروند دیگری از کشور سوریه در دست‌نوشته خود در دفتر یادبود، نوشته است: "بزرگان همیشه در حافظه تاریخ، ماندگارند و هرگز فراموش نمی‌شوند."

7

6

5

4

3

2

1

خانه موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر