کد خبر: 671577 A

رمان «مرگ موش» نوشته‌ علیرضا بوشش بهروز در زمستان ۹۶ از سوی نشر افرند منتشر شد. این رمان در شش فصل و در ۵ روز روایت می‌شود.

به گزارش ایلنا، رمان «مرگ موش» نوشته‌ علیرضا بوشش بهروز با ۲۰۴ صفحه در زمستان ۹۶ از سوی نشر افرند منتشر شد. این رمان در شش فصل و در ۵ روز روایت می‌شود.

ماجرا از آنجایی آغاز می‌شود که «در یک عصرغریب بهاری تابستانی» مادر راوی تصمیم می‌گرد که موش‌های انباری را یکی‌یکی یا اگر امکان داشت چندتا چندتا از هستی ساقط کند.

رمان با رویکردی ایرونیک به یک ساختار چهل تیکه می‌رسد و به بهانه‌ی از هستی ساقط کردن موش‌های انباری و با به سخره گرفتن جهان پیرامونش، سعی می‌کند آن را از درون تهی کند. شخصیت اصلی رمان راوی حراف و پرگویی است که در مورد همه چیز نظر می‌دهد و در عین حال که مشغول روایت کردن زمان افقی روایت است اما مدام به زمان عمودی برمی‌گردد تا به این طریق نشان دهد که گذشته هیچ وقت تمام نمی‌شود و اکنون پلی است لرزان و آینده مکانی نامعلوم.  

در بخشی از رمان آمده است:

خانم قابله که به شهادت خیلی ها قابله ای چیره دست بود و به ادعای خودش در دنیا را به روی دکترها و مهندس‌های زیادی باز کرده بود و اصرار داشت که قادر است با نگاه کردن به جبین هر نو رسیده‌ای، آینده‌اش را پیش‌بینی کند، مرا توی دستانش گرفت و با دیدن آن خال قهوه‌ای روی قفسه سینه و تقلایم دستانش شروع کردند به لرزیدن. منی که با آمدنم اجاق تبار پدربزرگ را مشتعل کرده بودم، برخلاف بقیه آدم‌ها با دیدن چیزهای پیرامون‌ام اصلا و ابدا مویه نکردنم و چیزی که عامل ترسیدنم باشد، ندیدم، اما تقلایم برای خلاصی از دستان خانم قابله حاصلی نداشت و دست و پا زدن‌هایم باعث بلندتر شدن صدای دلنواز جرینگ جرینگ النگوها شد و مرا در دنبال کردن هدفم ـ که رفتن پی آن زن فریبا بود ـ دچار تردید کرد...

رمان «مرگ موش» علیرضا بوشش بهروز نشر افرند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر