کد خبر: 671425 A

شهاب الدین عادل:

عضو شورای سیاستگذاری جایزه پژوهش سینمایی سال معتقد است که در سینمای ایران پژوهش داریم اما بسیاری از آنها به منصه ظهور نمی‌رسد.

 به گزارش ایلنا، شهاب الدین عادل با بیان اینکه در خارج از کشور پژوهشگران سینما در سطوح مختلف تعریف می‌شوند، گفت: در جوامع پیشرفته‌ای که سینما دارند جریان نقد، نظریه و پژوهش‌های دانشگاهی و آکادمیک هم وجود دارد که به عنوان پژوهش‌هایی در حوزه نقد و ساختارهای فرمی و شکلی و حتی تکنولوژی ارائه می‌شوند. در ایران هم به خاطر ارزش‌هایی که سینمای ما در دنیا پیدا کرده و جزء چند سینماهای مطرح جهان است پژوهش‌های سینمایی واجد اهمیت است.

عضو شورای سیاستگذاری جایزه پژوهش سینمایی سال ادامه داد: سینما وجوه مختلفی دارد که درصدی از آن به هنر و درصد دیگری بر صنعت و سرگرمی و بخشی نیز مبتنی بر اندیشه‌های عمیق سیاسی فرهنگی و اجتماعی استوار است.

عادل خاطرنشان کرد: در سینمای ما وجوه متنوعی در پژوهش مطرح است از جمله ترجمه، تألیف و نقد. سابقه نقد سینمایی در کشور ما نسبت به نقد عکس که یک هنر نوپا پس از انقلاب است، بیشتر است. ادبیات سینما نسبت به ادبیات عکاسی و هنرهای تجسمی و موسیقی  در سال‌های اخیرتوسعه بیشتری پیدا کرده است به همین دلیل پژوهش که گونه‌ای از ادبیات سینما است به وجوه مختلف کاربردی بنیادی و نظری در صنعت سینما کمک می‌کند.

وی گفت: ارتقاء و توسعه سینما واجد ارائه پژوهش‌های بنیادی است اگرچه حوزه نقد و ادبیات نقد در سینما در شرایط فعلی بیش از پژوهش‌های بنیادی است دانشگاه‌ها می‌توانند پژوهش‌های مناسبی برای سینما به ارمغان آورند.اصولاً دانشگاه‌ها وپژوهشکده‌های وابسته به آنها  به خصوص در دانشکده‌های هنری می‌توانند پژوهش‌های اساسی برای سینما انجام دهند.

این عضو شورای سیاستگذاری یادآور شد: در سینمای ایران پژوهش داریم اما بسیاری از آنها به منصه ظهور نمی‌رسد. در بسیاری از دانشکده‌های هنری و علوم انسانی پایان نامه‌ها و پژوهش‌های هنری، سینمایی، میان رشته‌ای و علوم انسانی و سینما انجام می‌شود اما این پژوهش‌ها در خارج از دانشگاه‌ها منتشر نمی‌شود. کتاب‌ها و نقدهای بسیاری در حوزه سینما نوشته می‌شوند و مباحث زیادی در بازار کتاب منتشر می‌شود اما پژوهش‌های دانشگاهی در دانشگاه‌ها باقی می‌مانند.

وی ادامه داد: جایزه پژوهش سینمایی پژوهش‌های دانشجویی و دیگر پژوهش‌های دانشگاهی را مدنظر قرار داده و در یک سال گذشته هر پژوهشی که در زمینه سینما در دانشگاه‌ها و حتی خارج از دانشگاه‌ها به انجام رسیده می‌تواند در این مسابقه شرکت کند.

شهاب الدین عادل پژوهشهای سینمایی پژوهش‌های دانشگاهی با موضوع هنر در دانشگاه‌ها باقی می‌مانند عضو شورای سیاستگذاری جایزه پژوهش سینمایی سال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر