کد خبر: 670488 A

روح الله حسینی:

عضو شورای سیاستگذاری جایزه پژوهش سینمایی درباره برگزاری جایزه پژوهش سینمایی گفت: برگزاری مستمر جایزه پژوهش سینمایی سال می‌تواند باعث افزایش کیفیت تولیدات شود.

به گزارش ایلنا، عضو شورای سیاستگذاری جایزه پژوهش سینمایی گفت: این جایزه از این جهت که بر انجام پژوهش حول محور موضوعات و مسائل سینمای ایران تعریف شده، قاعدتاً در پی حل مسائل سینماست و در نتیجه تولیدات سینمای ایران از آن بهره می‌برند. البته همه چیز مشروط به توجهی است که از طرف سینماگران به این پژوهش‌ها خواهد شد که این خود نیاز به زمان و ترویج فرهنگ مراجعه به پژوهش‌ها پیش از اقدام، در نزد فعالان سینما دارد.  

وی درباره حضور و مشارکت دانشگاه‌ها در این رویداد فرهنگی، گفت: فیلم‌نامه و تولید یا نگارش فیلمنامه بخشی از چرخه "صنعت" سینمای ایران است و در نتیجه ضعف یا قوت آن وابسته به عوامل و عناصر مختلفی است که نیاز به پژوهش و مطالعه دارند. نظارت و ممیزی از عوامل مؤثر بر چند و چون نگارش فیلم‌نامه‌ها محسوب می‌شوند، همانطور که بضاعت تکنولوژیک سینمای ایران یا سواد میان رشته‌ها و به‌ویژه ادبی نویسندگان سینمای ما نیز در تولید فیلم‌نامه‌ها نقش مهمی داشته و دارند.

حسینی افزود: اگر ورود پژوهشگران دانشگاهی توجه به این گستره از عوامل و مطالعه آنها باشد قطعاً مؤثر و مفید خواهد بود ضمن اینکه در طول زمان قطعاً گفتگوی نزدیک اهل نظر و فعالان سینما، منجر به بازنگری و بازشناسی واقعی و درست‌تر مسائل و نظرات هریک از دو طرف می‌شود.    

حسینی درباره ملاک ارزیابی پژوهش‌ها توضیح داد: علاوه بر معیارها و استانداردهای معمول انجام یک کار پژوهشی، آنچه در ارزیابی آثار این جشنواره اهمیت ویژه‌ای دارد، توجه به مسائل و موضوعات سینمای ایران است که چنانچه مدنظر پژوهشگران نباشد، هر اندازه اثر به لحاظ علمی و تحقیقاتی متقن و محکم باشد مورد استقبال هیات‌های داوری قرار نخواهد گرفت.

وی درباره کمرنگ بودن مقوله پژوهش در کشور گفت: دلایل مختلف و متعدد تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در این ماجرا دخالت دارند که فرصت پرداختن به آنها در این مجال نیست. آنچه مهم است این است که اندک اندک در حوزه‌های مختلف و از جمله سینما، مطالعه و تحقیق اهمیت پیدا کرده است. شاید هم لطماتی که به‌ویژه در حوزه اقتصادی، کارهای بی‌مطالعه و پژوهش، به بار آورده، موجب شده تا ضرورت و اهمیت تحقیق درک شود، که به هر حال مبارک و مغتنم است.

وی با اشاره به محورهای پژوهشی این جایزه اظهار داست:  این محورها در ارتباط با یکدیگر معنا و اهمیت پیدا می‌کنند و در نتیجه، همگی از اهمیت و اعتبار یکسانی برخوردارند.

حسینی همچنین گفت: اگر در نهایت نتوانیم آرشیوی از  پژوهش‌های برتر داشته باشیم  یعنی اگر دانشی که تولید می‌شود انباشته نگردد، نغض غرض رخ داده است. این خود از آداب و قواعد مسلم پژوهش است که هر تحقیق جدیدی باید بر مبنای مطالعات گذشته و پیشینی، انجام شود و لذا نه تنها پژوهش‌های برتر بلکه کل پژوهش‌ها باید در سامانه‌ها بایگانی شود و هر یک مقدمه‌ای برای مطالعات بعدی باشد.

جایزه پژوهش سینمایی در پی حل مشکلات سینماست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر