کد خبر: 669437 A

بعد از ۱۲ سال؛

اواخر آبان ماه سال جاری بعد از ۱۲ سال پژوهش کتاب «هنر طراحی ایرانی» به قلم محمد خزایی منتشر می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد خزایی (هنرمند گرافیست) با اعلام خبر انتشار کتاب «هنر طراحی ایرانی» گفت: این کتاب بیش از هزار صفحه دارد و به طراحی‌های ایران از دوره قبل از اسلام یعنی دوره ساسانیان تا بعد از اسلام و دوره قاجار می‌پردازد و حدود ۱۶۰۰ طرح را بررسی کرده است.

او با اشاره به آنکه کتاب «هنر طراحی ایرانی» توسط انتشارات سمت منتشر خواهد شد، تصریح کرد: این کتاب مراحل صفحه آرایی را پشت سر می‌گذارد و احتمالا اواخر آبان و اوایل دی ماه وارد بازار خواهد شد. چاپ و نشر این کتاب به صورت دیجیتال انجام شده‌است و در قالب هزار نسخه کتاب چاپ و روانه بازار می‌شود.

به گفته خزایی، کتاب «هنر طراحی ایرانی» تکمیل کننده کتاب «کیمیای نقش» است که در سال ۱۳۶۷ منتشر شد. گردآوری اطلاعات و تحلیل این کتاب حدود ۱۲ سال به طور انجامید. البته ۳ سال اخیر تمام تمرکز او بر تالیف کتاب «هنر طراحی ایرانی» بود.

71

این هنرمند که علاوه بر فعالیت در عرصه پژوهشی، دستی در عرصه خلق آثار هنری نیز دارد از برگزاری نمایشگاهی از آثارش خبر داد و به ایلنا گفت: دانشگاه تربیت مدرس قرار بود چندی پیش نمایشگاهی از آثار من برگزار کند که محقق نشد اما احتمالا با آغاز سال تحصیلی جدید شاهد برگزاری نمایشگاه من نیز باشیم.

خزایی ادامه داد: این نمایشگاه نیز دربرگیرنده آثار گرافیکی و پوسترهایی با موضوع اسماء الهی و هنر اسلامی خواهد بود. این آثار در امتداد هنر تزیینی و مفهومی است.

بخشی از آثار من به موضوعات عاشورایی مرتبط است و بخشی دیگر در حوزه اسماء الهی است. همچنین بازسازی و به روز کردن نقش‌ها را نیز انجام می‌دهم تا آن را به گرافیک امروز نزدیک کنم.

محمد خزایی دکترای ارتباط تصویری و استاد دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس است. برپایی نمایشگاه‌های انفرادی و شرکت در نمایشگاه‌های جمعی در داخل و خارج از کشور، برگزاری سه نمایشگاه انفرادی در ایران و نیز خارج از کشور و ده‌ها نمایشگاه جمعی در داخل و ۱۴ نمایشگاه در خارج از کشورهای انگلستان ـ پاکستان‌ ـ سوریه ـ فرانسه و... ازجمله نمایشگاه‌های دفاع مقدس‌ (۱۳۶۸)، دوسالانه گرافیک ـ موزه معاصر، پوستر ـ انگلستان (۱۳۷۲)، نمایشگاه مهر ـ ‌فرهنگسرای نیاوران (۱۳۷۸) ازجمله فعالیت‌های وی است.

73

74

75

72

ساسانیان محمد خزایی قاجاریه کتاب «هنر طراحی ایرانی» دوره ساسانیان هنر طراحی ایرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر