کد خبر: 669034 A

از دو کتاب « کتیبه‌های میخی اورارتویی از ایران» و «کتیبه‌های هیروگلیف اورارتویی» رونمایی شد.

به گزارش ایلنا، شب بخارا با عنوان «فرهنگ و تمدن اورارتویی» همراه با رونمایی از کتاب‌های «کتیبه‌های میخی اورارتویی از ایران» و «کتیبه‌های هیروگلیف اورارتویی از ایران» نوشته مریم دارا عضو هیئت علمی پژوهشکده زبانشناسی کتیبه‌ها و متون پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد .

در این مراسم دارا،  به معرفی دو کتاب « کتیبه‌های میخی اورارتویی از ایران» و «کتیبه‌های هیروگلیف اورارتویی» از ایران پرداخت.

  او با اشاره به پژوهش  ۷۴ و ۷۲ کتیبه به دست آمده در ایران در این کتاب‌ها و با بیان مقدمه‌ای در زمینه زبان اورارتویی ، خط میخی و هیروگلیف این قوم درباره هر یک از این کتیبه‌ها توضیحاتی ارائه داد.

حمید خطیب شهیدی دیگر سخنران این نشست نیز با بیان مرزهای ارورتویی بر این موضوع تأکید داشت که نمی‌توان مزرهای اورارتویی را تا تالش گسترده تصور کرد.

  او همچنین به محوطه‌های اورارتویی شرق دریاچه ارومیه اشاره و پیشنه کاوش‌های خود در این مناطق را بیان کرد.

بهروز عمرانی، معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دیگر سخنران این نشست  به بیان محوطه های عصر آهن و اورارتویی در آذربایجان شرقی و غربی پرداخت.

  او سفال‌ها و معماری مخصوص هر یک از این محوطه‌ها را برشمرد و با اشاره به مطالب مطرح شده در کتاب دارا به آسیب تعدادی از کتیبه‌های اورارتویی در محوطه‌های یاد شده اشاره کرد.

مهرداد ملکزاده باستان شناس و عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،نیز در سخنانی  درباره محوطه‌ها و سفال‌های پسا اورارتویی سخن گفت و ارتباط این فرهنگ با مادها را برشمرد.

  او با اشاره به فرهنگ مادها در غرب ایران به شرح ارتباط ماد و اورارتو و پایان تاریخ اورارتوها پرداخت.

گفتنی است در ادامه این مراسم  پیام کتبی پروفسور میریو سالوینی از رم توسط مریم دارا قرائت شد که در آن به معرفی کوتاه اورارتوها و حضورشان در آذربایجان اشاره شده بود.

ایران باستان کتیبه‌های هیروگلیف اورارتویی اورارتو‌ها کتیبه‌های میخی اورارتویی از ایران کتیبه‌ها و متون باستانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر