کد خبر: 668301 A

گروه موسیقی نستار از ایران در نخستین جشنواره بین‌المللی موقام ازبکستان دوم شد.

به گزارش ایلنا، گروه موسیقی نستار از ایران در نخستین جشنواره بین‌المللی موقام که هفته گذشته از ششم تا دهم سپتامبر(۱۵ تا ۱۹ شهریور) با حضور ۳۰ گروه موسیقی برگزار شد، مقام دوم را کسب کرد. جایزه دوم این جشنواره از سوی وزیر فرهنگ و هنر ازبکستان به گروه نستار اهدا شد.

5

نخستین جشنواره بین‌المللی موقام ازبکستان با حضور بیش از ۳۰۰ مهمان از ۷۳ کشور با حضور استادان کشوهای مختلف در بخش داوری بین‌المللی، اتنوموزیکولوگ‌ها در بخش کنفرانس و  گروه‌های موسیقی در بخش رقابتی برگزار شد و گروه موسیقی نستار از ایران از طریق فراخوان در این جشنواره شرکت کرده بود. همچنین داریوش طلایی از سوی جشنواره به عنوان عضو هیات داوری به دعوت شده بود و ساسان فاطمی نیز در این جشنواره حضور داشت که مقاله و سخنرانی خود را ارائه کرد.

4

گروه نستار در سال ۲۰۱۴ در فستیوال بین‌المللی پتالینگ جایا مالزی اجرا کرد که مورد توجه برگزارکنندگان قرار گرفت و پس از آن در فستیوال‌های بین‌المللی دیگری در آذربایجان، ارمنستان و ترانه شرقی ازبکستان داشته و همچنین طی همکاری با مرکز پژوهشی پلی‌فونی در موسیقی فولک اجرایی نیز در کنسرواتوار ساراجیشویلی گرجستان داشته است. از ابتدای فعالیت این گروه هنرمندانی از جمله زهره قلی‌پو، امین پرویززاده، فراز معماریان، چکاد فشارکی نوا سلیمانی، آگرین حامدی، ایمان حجار، علی نراقیان، ثمین قربانی و میرسعید حسینی‌پناه با گروه همکاری داشته‌اند.

گروه نستار در حال حاضر در دو بخش موسیقی کلاسیک ایرانی و موسیقی فولک ایران و جهان فعالیت دارد.

بخش موسیقی کلاسیک ایرانی این گروه در نخستین جشنواره موسیقی موقام شرکت کرد. علی مومنیان (آواز)،  فریده رضایی (سرپرست و نوازنده ساز قانون)، مصطفی مومنیان (سنتور)، مرتضی مومنیان (تنبک)‌، شیوا عابدی (کمانچه)،‌ ساینا زمانیان(بم تار) و کیارش روزبهانی (تار) اعضا بخش سنتی گروه نستار هستند.

6

بخش دیگر گروه با تمرکز بر قطعات فولک ایرانی و قطعات ملل با همراهی سیاوش الهی‌نیا (رباب)، مجید یحیی‌نژاد (‌عود)‌، امیرپرویز احمدی (کوبه ای)، فیروزه رییس دانا(کمانچه) و سمانه باروتی (قیچک آلتو) فعالیت می کند.

گروه موسیقی نستار جشنواره بین المللی موقام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر