کد خبر: 666332 A

ناظر و نماینده صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی استان سمنان گفت: کاروانسرای صفوی ایوانکی، پس از برگزاری مزایده از سوی صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی کشور به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شد.

به گزارش ایلنا، سروش هاشمی (ناظر و نماینده صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی استان سمنان) درخصوص واگذاری کاروانسرای صفوی ایوانکی به بخش خصوصی گفت: با هدف احیا و بهره‌برداری از این بنای تاریخی و از طریق جلب همکاری و مشارکت بخش خصوصی و جامعه محلی، کاروانسرای تاریخی ایوانکی به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شد.

وی با اشاره به اینکه این بنای تاریخی پس از احیاء با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: کاورانسرای ایوانکی به شماره ثبت ۱۷۶۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال در قالب کاربری جدید راه اندازی می‌شود.

ناظر و نماینده صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی استان سمنان گفت: مدت واگذاری کاروانسرا  به سرمایه گذار ۲۴ سال است و مبلغ تعیین شده نیز بر اساس اجرای عملیات تکمیلی، مرمت، آماده‌سازی و احیاء در بنا هزینه می‌شود.

ایوانکی یکی از بخش‌های شهرستان گرمسار است که در مسیر جاده سمنان - تهران و در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر گرمسار قرار گرفته است.

کاروانسرای شاه عباسی ایوانکی در ۳۳ کیلومتری شهر گرمسار و در یک کیلومتری بخش ایوانکی واقع شده است که  یکی از کاروانسراهای زیبا دوره صفوی در استان محسوب می‌شود.

 پلان این کاروانسرا چهار ایوانی و مصالح به کار رفته در بنا خشت و گل، آجر و سنگ و این کاروانسرا دارای ۲۴ حجره است.

بخش خصوصی مزایده بناهای تاریخی کاروانسرای تاریخی ایوانکی احیاء و بهره برداری صندوق احیاء و بهره برداری اماکن تاریخی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر