کد خبر: 664838 A

شورای بین‌المللی موزه‌ها در پی حادثه آتش سوزی موزه ملی برزیل بیانیه همدردی صادر کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در پی بروز حادثه آتش سوزی موزه ملی برزیل شورای بین المللی موزه‌ها (ایکوم) در بیانیه‌ای با مسئولان این موزه ابزار همدردی کرد.

متن فارسی این بیانیه به شرح زیر است:

شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) خواستار ابزار تاسف عمیق خود، در خصوص فاجعه آتش سوزی است که موزه ملی برزیل در ریودوژانیرو را به خاکستر تبدیل کرد. موزه‌ای که بزرگترین موزه تاریخ طبیعی در آمریکای لاتین و از قدیمی‌ترین موسسات موزه‌ای در برزیل محسوب می‌شد. موزه‌ای که از سال ۱۹۰۲ در کاخ سلطنتی سابق ساتو کریستوو جای گرفته و امسال دویستمین سالگرد خود را جشن گرفته بود.

درعین اینکه آسوده خاطر شدیم که این فاجعه مرگی در پی نداشته، همزمان سوگوار ازدست رفتن مجموعه بی‌نظیر موزه هستیم که بخشی از آثار مربوط به تاریخ طبیعی، کانی شناسی، دیرینه شناسی، باستان شناسی، مردم شناسی و مجموعه اسناد و مستندات را شامل می‌شد که تخمین زده می‌شود بالغ بر ۲۰ میلیون اثر بوده است.

ایکوم از جانب جامعه جهانی موزه‌ها، مایل است که حمایت همه جانبه خود را از کارکنان موزه ملی برزیل و همبستگی خود را با جامعه موزه‌های برزیل و مردم آن کشور اعلام نماید.

در این روزهای تار و تاریک، نه فقط در سوگ میراث برزیل، بلکه برای میراث جهانی مایل به یادآوری اعتقاد تزلزل ناپذیرمان به صبر و برخورد حرفه‌ای متخصصان موزه‌های برزیل و ایمان مان به توانایی آنها در پشت سر نهادن این واقعه دردناک هستیم.

ایکوم درحال تلاش برای بسیج برخی کمیته‌های خود و برخی از متخصصان این حیطه است تا پیوندهای ضروری ما بین افراد و اجتماعات مورد نیاز جهت فائق آمدن بر این فاجعه ایجاد شود. این کمیته‌ها عبارتند از:

کمیته مدیریت بحران حوادث (DRMC)، کمیته موزه‌های دانشگاهی (UMAC)‌، کمیته مستند نگاری(CIDOC)، کمیته تاریخ طبیعی (NATHIST)

70

69

ایکوم آتش سوزي موزه ملي برزيل موزه ملی برزیل شورای بين المللی موزه‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر