کد خبر: 663431 A

مرمت باغ جهانی دولت آباد یزد از نیمه دوم فروردین ماه سال جاری آغاز شد و اجرای مخزن دفن آب باغ به صورت تفاهم نامه مشارکتی به مبلغ 300 میلیون تومان به اجرا درآمد. این روند تا نیمه مهرماه امسال به پایان می‌رسد.

به گزارش ایلنا؛ باغ دولت آباد یزد به عنوان یکی از باغ های تاریخی ایران که در فهرست باغ‌های 9 گانه ایرانی در یونسکو ثبت شده است مراحل اقدامات مرمتی را پشت سر می‌گذارد.

مجید علومی (مدیر پایگاه میراث جهانی باغ دولت آباد یزد) با اشاره به فعالیت‌های مرمتی صورت گرفته در این باغ جهانی گفت: با توجه به اعتبارات سال 96 از نیمه دوم فروردین ماه سال جاری فعالیت های مرمتی را در باغ جهانی دولت آباد آغاز کردیم به طوری که اجرای کانال ناکش پیرامون عمارت بهشت آیین و فضاهای خدماتی ضلع شرق یکی از اقدامات مرمتی صورت گرفته در باغ است.

او گفت: جمع آوری آجرفرش وازاره فرسوده آجری و اجرای مجدد با مصالح سنتی، سبک سازی پشت بام و اصلاح کنوها در عمارت بادگیر، اجرای آجرفرش پشت بام با ملات نیمچه کاه به صورت درزچسبان، زدودن اندود کاهگل فرسوده بدنه و اجرای مجدد سیمگل دمگیری، مرمت آب انبار باغ دولت آباد و اجرای مجدد کف فرش به صورت آژیانه از جمله اقدامات مرمتی است که در باغ جهانی دولت آباد انجام گرفته است.

آنطور که علومی می گوید: پس از احداث دفتر پایگاه میراث جهانی باغ دولت آباد در محل باغ مذکور از خرداد ماه سال 96 تاکنون همکاری و تعامل بسیار خوبی بین پایگاه به نمایندگی اداره کل میراث فرهنگی و متولی موقوفات باغ دولت آباد صورت گرفته است به طوری که اجرای مخزن دفنی آب باغ به صورت تفاهم نامه مشارکتی به مبلغ 300 میلیون تومان به اجرا درآمد.

به گفته او، همچنین در پروژه‌ای دیگر عمرانی و فضای سبز همکاری بسیار خوبی صورت گرفته است.

مدیر پایگاه باغ جهانی دولت آباد یزد به طرح های مطالعاتی اشاره کرد و افزود: به غیر از پروژه‌های عمرانی مذکور در زمینه مطالعات و ارائه طرح مطالعه معماری و تزئینات باغ دولت آباد، مطالعه و تهیه طرح ساماندهی پارکینگ باغ، مطالعه و تهیه طرح مبلمان و نورپردازی و کف‌سازی باغ و آسیب شناسی کالبدی و منطری باغ دولت آباد در دست تهیه و اقدام است.

علومی همچنین تاکید کرد: مرمت باغ جهانی دولت آباد که از نیمه دوم فروردین ماه سال جاری آغاز شده تا نیمه مهر ماه امسال به اتمام می‌رسد.

مرمت باغ دولت آباد یزد مرمت باغ دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر