کد خبر: 662506 A

در ششمین روز شهریور 97، بخش موسیقی دستگاهی ایران دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان فعالیت خود را در تالار رودکی آغاز کرد.

به گزارش ایلنا، در روز نخست این بخش که از ششم شهریور در تالار رودکی آغاز شد، تار نوازان جوان و نوجوان در سه گروه سنی الف، ب و ج در حضور هیأت داورانی متشکل از حسین علیزاده، داریوش پیرنیاکان و بهروز همتی به اجرا پرداختند.

25

براساس این گزارش، صبح روز سه‌شنبه، ششم شهریور با نوایی از تار، موسیقی دستگاهی آغاز شد. تار نوازان که در سه گروه سنی الف، ب و ج تقسیم بندی شده بودند، به نوبت روی صحنه حاضر شدند و قطعه خود را نواختند.

26

گروه سنی الف که به دو قسمت الف ۱ و الف ۲ تقسیم شده بود، در ابتدا روی صحنه آمد. گروه سنی الف دربرگیرنده ۱۶ شرکت‌کننده بود که هشت نفر از آن‌ها به گروه سنی الف ۱ و هشت نفر دیگر به گروه سنی الف ۲ تعلق داشتند.

27

سورنا اخباری، بارمان رسولی‌نژاد، مهدی سعیدی، هیراد فخری‌داریان، میرارشیا مسلمی عقیلی، امیرحسین مهرائی، نیایش ناظری‌پور و اشکان نائبی از گروه سنی الف ۱ و سامان آقایانی، امیر محمد ریحانی، فرداد سعیدی، سینا سلطان پور هریس، آرشام عباس پور مکوند، پویا عباسی، محراب قلعه جوقی و علی قنبری ایلخچی از گروه سنی الف ۲ هنر خودشان را ارائه کردند.

29

داوران در میانه اجرای شرکت کنندگان از آن ها می خواستند تا از دستگاه های شور، پیش درآمد شور، رنگ شور و یا چهار مضراب شور که جزئی از رپرتوآر اعلام شده بود، نیز بنوازند.

31

در قسمت بعدی برنامه نوبت به راه یافتگان به مرحله نهایی از گروه سنی ب رسید. علی آزادی به عنوان اولین شرکت کننده این گروه سازش را بدست گرفت، بعد از او به ترتیب پارسا جعفری، آرین طوفانی، امیرنوید کریمیان، محمد ممیوند، طاها هیجانی زادگان و مازیاریکتایار مقابل داوران حاضر گشتند.

32

این شرکت کنندگان که باید به طور کامل به آواز ابوعطا مسلط می بودند، به سوالات داوران پاسخ دادند و در برخی ردیف هایی که از آن ها خواسته می شد، می نواختند.

34

در بخش انتهایی روز دهم جشنواره ملی موسیقی جوان، گروه سنی ج تارنوازی کرد. در این رده سنی هشت شرکت کننده وارد مرحله نهایی شده بودند که اسامی آن ها رضا اسدی، پدرام دانشفر، محمدرضا عزیزی، مسعود غلامی تازه آباد، امیرعلی لطفی فروشانی و رضا میرزا رزاز بود.

30

حضور علی ترابی (مدیرکل دفتر موسیقی) و همچنین فریدون شهبازیان (رهبر ارکستر ملی) به عنوان مهمان ویژه از جمله حاشیه های این روز بود.

35

تالار رودکی در این روز از موسیقی دستگاهی ایران از تار نوازان نقاط مختلف کشورمان میزبانی کرد تا برگزیدگان بخش نهایی را در روز اختتامیه خود که هجدهم شهریور ماه برگزار می شود، معرفی کند.

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت گسترده استادان برجسته موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری دفتر موسیقی، بنیاد رودکی و فرهنگسرای نیاوران درحال برگزاری است.

حسین علیزاده هومان اسعدی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان داریوش پیرنیکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر