کد خبر: 661781 A

مرد سفال‌گری در کاروانسرای شاه‌عباسی فرسفج شهرستان تویسرکان توانسته رمز ساخت کوزه منحصر‌به‌فرد شهر سوخته را پیدا کند و اقدام به ساخت نمونه‌های تازه‌ای از این اثر تاریخی کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ چندی پیش ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که در آن یک کوزه سفالی با ساختار متفاوت از کوزه‌های دیگر نشان داده می‌شد و ادعا شده بود که این کوزه متعلق به شهر سوخته است و ساختاری شگفت‌انگیز و منحصر‌به‌فرد دارد. اما حالا مرد سفال‌گری در کاروانسرای شاه‌عباسی فرسفج شهرستان تویسرکان حضور دارد که این کوزه را خود می‌سازد.

او می‌گوید: فیلم این کوزه را در تلگرام دیدم و بعد از ۷ ؛ ۸ ساعت فکر کردن ابتدا آن را در ذهنم ساختم و بعد به کارگاه رفته شروع به ساخت آن با گل کردم.

این استاد سفال‌گر درباره اینکه آیا ساخت این کوزه را به دیگران نیز آموزش می‌دهد؛ گفت: به هرکس که بخواهد یاد می‌دهم ولی شرط آن این است که یک‌سالی شاگردی‌ام را بکند.

شهر سوخته نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که در ۵۶ کیلومتری جنوب زابل و در حاشیه جاده زابل زاهدان در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

در حال حاضر این محوطه باستانی ۱۷امین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو بوده که از قدمت ۵۰۰۰ ساله برخوردار است و به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای باستانی دنیا شناخته می‌شود.

استان سیستان و بلوچستان ایران فضای مجازی یونسکو تلگرام شهر سوخته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر