کد خبر: 657666 A

جدیدترین اجرای گروه آقای سماع با نگاهی به موسیقی خاورمیانه، در تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، گروه موسیقی آقای سماع به آهنگسازی امیرحسین حسنی‌نیا چهارم شهریور در باغ کتاب تبریز روی صحنه می‌رود و در تلاش است در کنسرتی به نام «نگاهی به موسیقی خاورمیانه» از زاویه‌ای جدید به موسیقی‌ کشورهای همسایه بپردازد.

امیرحسین حسنی‌نیا درباره این اجرا گفت: کنسرت «نگاهی به موسیقی خاورمیانه»  تلفیقی از موسیقی بلوز و جز و موسیقی ایرانی است و دو قطعه ترکی هم در آن اجرا خواهد شد. این برنامه نگاهی دارد به موسیقی ترکیه، قبرس، یونان، موسیقی عربی، آذربایجان،هندی و پاکستانی. کلا تلاش کرده‌ایم تصویری جامع از موسیقی منطقه بدون مرزبندی ارائه دهیم.

او همچنین درباره مقوله سماع توضیح داد: در اساس سماع، چیزی فرا‌تر از ظاهر و پوشش و گفتار و کردارهای کلیشه‌ای و برداشت ما از آن است. من از قدیمی‌های سماع در ایرانم و از اولین افرادی بوده‌ام که  روی استیج رفته و سماع کرده‌ام. بنابراین در این سال‌ها خیلی کنکاش کرده و تجربه کسب نموده‌ام. در سماع‌خانه و به عنوان مثال در مولویه قونیه اولین درسی که می‌آموزیم، زیستن در لحظه و زمان حال است و سپاسگزار بودن. پاس داشتن سه اصل مهم و معروفِ پندار، گفتار و کردار نیک. خب این زیستن در حال یا پرداختن به دیگر درس‌های مهم زندگی به نظر من چیزی است سوای رنگ ساز‌ها در موسیقی، یا هر شاخصی از هر رشته هنری دیگری. چیزی است که از درون به بیرون تراوش می‌کند نه این که از برون، باطن و درون را تحت تأثیر قرار دهد. خب این حالت ربطی به حضور رباب یا گیتار یا دف یا عدم حضور آن‌ها ندارد. اصل چیزی دیگر است. ظاهر قضیه سماع که از لحاظ فیزیکی و ظاهری شما را مجذوب و تشویق می‌کند به تمرکز برای لذت بیشتر از زندگی، داستان دوم سماع است.

امیرحسین حسنی‌نیا در این کنسرت علاوه بر آواز، نوازندگی عود را هم بر عهده دارد. حامد علیپور نوازنده دف و سازهای کوبه‌ای است، محمدرضا حسینی پیانو می‌نوازد وامیر نجم ادین پرفورمر این اجرا است.

کنسرت «نگاهی به موسیقی خاورمیانه» چهارم شهریور، ساعت 21 در باغ کتاب تبریز روی صحنه می‌رود و بلیت‌فروشی آن در سایت WWW.EBILIT.COM آغاز شده است.

آقای سماع باغ کتاب تبریز کنسرت نگاهی به موسیقی خاورمیانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر