کد خبر: 656924 A

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

غلامرضا کاتب نماینده گرمسار و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید: در حوزه پارازیت باید مشخص شود چه کسی مسئول این امر است بعد تصمصم‌گیری کرد.

 به گزارش ایلنا، برنامه چراغ سه شنبه 23 مرداد ماه به مسئله  امواج و پارازیت‌ها در شهر تهران اختصاص داشت.

 نافذ کارشناس ارشد مخابرات با اشاره به اینکه امواج با توجه به کاربردی که دارند برای ما مثبت اما برای بدن انسان منفی هستند گفت: ما هروز در برابر  امواج مختلفی همچون وای فای و یا امواج موبایل هستیم اگر فاصله کافی از منبع موج داشته باشیم خطر کمتری دارد واگر فاصله را رعایت کنیم از خطرات آنها دور خواهیم بود.

 وی ادامه داد: در تمامی کشورهای پیشرفته مراقبت‌ها درباره امواج انجام می‌شود شاید در برخی کشورها به دلیل اینکه تعداد اپراتورها زیاد است امواج بیشترباشد.

دکتر کوهنانی حقوقدان و جرم شناس نیز گفت: باید ابتدا این سؤال را مطرح کنیم که رژیم قانون گذاری ما در حوزه ارتباطات رادیویی و سخت افزارها به چه گونه‌ای است آیا اجازه‌ای برای امواج داریم؟

 وی ادامه داد: به هیچ عنوان نمی‌توان از امواج رادیو و امواج میکرو موج و مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرد  زیرا اثر دارند و بی اثر نیستند.

کونانی با اشاره به حق مختل سازی دولت‌ها برروی امواجی که بدون اجازه آنها برروی کشورشان ساطع می‌شود گفت: حق مختل سازی به معنای این نیست که از بدترین ابزار استفاده کنیم که اثر بدی داشته باشد با پارازیت سازی نمی‌توانیم جلوی برخی موارد را گرفت.  

وی ادامه داد: پارازیت‌ها بر سلامت شهروندان اثر منفی دارند این مساله را در قالب حقوقی مردم حق مقابله طلبی دارند. قوانین موجود حق را به شهروندان می‌دهند. قوانین و مقررات گسترده‌ای داریم که تمامی افراد جامعه و نظام حاکمیتی را موظف کرده کارهایی انجام ندهند که موجب آسیب رساندن به سلامت افراد شوند.

 وی ادامه داد: شاید مسئولان بسیاری از نهادها می‌دانند که این پارازیت‌ها ضرر دارند اما جز وظایف قانونی‌شان است و چاره‌ای ندارند. پارازیت یکی از ناشیانه‌ترین راه مقابله با ماهواره در جامعه است. ما راه‌های قوی‌تری برای این موضوع داریم.

غلامرضا کاتب نماینده گرمسار وعضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز گفت: چون خودم در حوزه انتخابی با این آسیب روبرو هستم از مضرات آن آگاه هستم. 3 سال در گرمسار موضوع پارازیت ادامه دارد و مردم ناراحت هستند درحالیکه آنها نیازمند آرامش بیشتری هستند، پیگیری‌های زیادی در این مورد کردم. باید دید چه کسی متولی این موضوع است و چه کسی باید این موضوع را مرتفع کند؟ آسیب‌های ناشی از آن مشکلات فرهنگی ایجاد کرده است تا آنجا که برخی شبکه‌های تلویزیونی خودمان هم قطع می‌شود. در کمیسیون فرهنگی هم در مورد این موضوع بحث شد که چه کسی باید متولی  و پاسخگوی مردم باشد.

 وی ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید دنبال این موضوع باشد. زیرا زیرساخت مجموعه‌ای که اطلاع‌رسانی و سیگنال رسانی و مجموعه ارتباطات ماهواره‌ای را در دست دارد جز وظایف آنهاست اما آنها هم می‌گویند اطلاعاتی در این باره در دست ندارند.

 برنامه رادیویی چراغ هر شب ساعت 21 از رادیو تهران به ‎سردبیری و تهیه‌کنندگی لیدا عرفانیان با حضور زهره سادات هاشمی کارشناس مجری به صورت زنده پخش می‌شود.

پارازیتها باعث قطع شبکه های صداو سیما در استانها شده است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر