کد خبر: 656772 A

جشنواره موسیقی لری با حضور هنرمندانی از یازده استان لرنشین کشور در خرم‌آباد در حال برگزاری است.

به گزارش ایلنا، جشنواره موسیقی لری با حضور 11 استان لرنشین کار خود را در استان لرستان و شهر خرم‌آباد آغاز کرده است. این جشنواره از 22 تا 26 مرداد با اجرای گروه‌های موسیقی مختلف در فضای باز محوطه باغ گلستان قلعه فلک‌الافلاک خرم آباد برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان هر روز از ساعت 19:00 خود را به باغ گلستان می‌رسانند و تا ساعت 24:00 شاهد اجرای گروه‌های مختلف هستند.

در جشنواره موسیقی لری، قرار است چهره‌های شناخته شده‌ای از موسیقی لرستان به اجرای برنامه بپردازند. ایرج رحمانپور، فرج علیپور، محمد باجلاوند، غلام سبزعلی، بردیا مهرآرا، حامد فیضیان، امیررحمان خسروی، بهمن اسکینی، فضل‌الله صفاری، مهران غضنفری و رهام خورشیدوند از چهره‌هایی هستند که در جشنواره موسیقی لری روی صحنه رفته‌اند یا در شب‌های آتی خواهند رفت.

در شب‌های گذشته ایرج رحمانپور و فرج علیپور که از اسطوره‌های موسیقی لرستان به شمار می‌روند، در اجراهایی مجزا برنامه‌هایشان را برای مردمان لرتبار به صحنه بردند.

ایرج رحمانپور در میان مردمانِ زاگرس‌نشین، به حنجره زخمی زاگرس معروف است. او بیش از 40 سال فعالیت هنری داشته و با آوازهایش و خلق ملودی‌های ناب تحولی ویژه در موسیقی لری و لکی ایجاد کرده است. همچنین فرج علیپور از اسطوره‌های کمانچه نوازی در موسیقی ایران به شمار می‌رود و کمانچه‌نوازی‌های او برای همیشه در حافظه تاریخی موسیقی ایران و لرستان باقی خواهد ماند.

مراسم افتتاحیه جشنواره موسیقی لری 22 مرداد 1397 و با حضور سیدموسی خادمی (استاندار لرستان) و حمیدرضا حنان (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان) در میان استقبال مردم لرستان برگزار شد.

استاندار لرستان درباره‌ برگزاری جشنواره موسیقی لری گفت: بدون هیچگونه تعصبی اعتقاد دارم لرستان و خرم آباد می‌تواند به عنوان مرکز و محور هم‌افزایی قوم لر ایفای نقش کند. برگزاری این جشنواره علاوه بر هم‌افزایی بیشتر استان‌های لرنشین کشور، موجب ایجاد انگیزه در هنرمندان و شادی و نشاط در سطح جامعه می‌شود.

خادمی تاکید کرد: امیدواریم این جشنواره در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به شادی مردم کمک کند؛ هنرمندان بیایند و هنر خود را عرضه کنند و از مسئولان و دولتمردان انتظار می‌رود که این عزیزان را حمایت کنند. یک دقیقه شادی مردم با وجود مشکلات و دغدغه‌های فراوان به ویژه مشکلات اقتصادی که دارند برای ما غنیمت است.

حجت الاسلام حمیدرضا حنان (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان) که متولی اصلی برگزاری این رویداد هنری است هم گفت: مردم بهترین مشوقان اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری طی چند سال اخیر در استان بوده‌اند که همواره با حضور گسترده‌ خود موجب دلگرمی ما بوده و هستند.

او ادامه داد: جشنواره موسیقی لری به پیشنهاد استاندار لرستان شکل گرفت و دو اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به عنوان مجری این رویداد فعالیت دارند و نزدیک به 10 اداره کل و سازمان دیگر در برگزاری آن همکاری کرده‌اند.

حجت الاسلام حنان در بخش دیگری از سخنان خود تصریح می‌کند: انسان یعنی اندیشه و هر اندیشه‌ای اعم از اقتصادی، علمی، سیاسی، دینی و ... چنانچه در همراهی با هنر باشد و از قالب هنر بهره ببرد از ماندگاری و تاثیر بیشتری برخوردار خواهد بود. هنر موسیقی یکی از کامل‌ترین و رساترین هنرها، در جهت ماندگاری اندیشه و تفکر است. 

جشنواره موسیقی لری برای گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و با حضور 11 استان لرنشین کشور؛ اصفهان، ایلام، بوشهر، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، همدان، کهکیلویه و بویر احمد، فارس، قزوین، لرستان و مرکزی برگزار می‌شود. 60 خواننده  و 400 هنرمند در اجرای پنج روزه‌ این جشنواره مشارکت دارند.

خرم آباد ایرج رحمانپور فرج علیپور جشنواره موسیقی لری استان های لرنشین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر