کد خبر: 655371 A

در کمیته تخصصی ثبت میراث طبیعی ملی، با تایید کارشناسان و صاحب‌نظران ۹ اثر از استان‌های اردبیل، سمنان، مازندران و یزد واجد ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی کشور قرار گرفت.

به‌گزارش ایلنا، فرهاد نظری (مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی) از ثبت ۹ اثر از ۴ استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی خبر داد و گفت: از ۱۶ اثر مطرح شده در کمیته ثبت میراث طبیعی ملی ۹ اثر شامل چهار اثر از استان مازندران، دو اثر از استان اردبیل، یک اثر از استان سمنان و دو اثر از استان یزد با تایید صاحبنظران واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی- طبیعی شناخته شد.

 نظری، غار شگفت در روستای هفتهر با دومیلیون سال قدمت و دو درخت کهنسال روستای طاحونه شهرستان اشکذر با قدمت ۴۰۰ تا ۷۰۰ سال از استان یزد، آبشار ۷ پله ای شهرستان بابل، تالاب کرچنگ قائم شهر با حدود ۱۲ هکتار وسعت و دو درخت کهنسال سرخدار بهشهر  با ۲۹۹ تا ۴۷۰ سال قدمت از استان مازندران را از جمله آثار واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی برشمرد.

به گفته او دودکش‌های جن منطقه قیزیل قایا فیروزآباد  و چنار کهنسال روستای اونار معروف به پیربابا با قدمت ۳۰۰ تا ۳۵۰ سال قدمت از استان اردبیل و چشمه تلخاب در سرخه سمنان  مربوط به دوران دوم و سوم زمین شناسی از دیگر آثار مورد بررسی در این نشست بود که مورد تائید قرار گرفت.

فرهاد نظری در خصوص دیگر آثار ارائه شده در کمیته که موفق به ورود به فهرست آثار ملی طبیعی نشدند گفت: با تایید کارشناسان و صاحبنظران برخی آثار مطرح شده نیاز بررسی و اصلاحاتی داشت که قرار شد با تکمیل موارد اعلامی در جلسات آتی کمیته این پرونده‌ها مجددا مطرح شود.

ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی آثار واجد ارزش ثبت ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر