کد خبر: 653498 A

عملیات آواربرداری و خواناسازی حمام شاه عباسی یکی از آثار با ارزش دوران اسلامی در تاکستان قزوین انجام شد.

به گزارش ایلنا، رضا آخوندی (سرپرست عملیات آوار برداری و خوانا سازی حمام شاه عباسی) درخصوص عملیات آوار برداری و خواناسازی حمام شاه عباسی گفت: شهر تاکستان در شمال غربی فلات مرکزی ایران و ۳۰ کیلومتری جنوب باختری قزوین قرار دارد و هسته اولیه این شهر در جنوب خاوری آن واقع شده که تپه خُله­کوه نام دارد.

او با اشاره به این نکته که این محوطه دارای آثاری از هزاره پنجم پیش  از میلاد و دوره سلاجقه تا دوران معاصراست، گفت: بنای حمام شاه عباسی که تا اواخر دوره پهلوی کاربری خود را حفظ کرده بود، یکی از آثار با ارزش دوران اسلامی و احتمالا دوره صفویه است که در جنوب غربی محوطه خله­کوه قرار دارد.

به گفته این باستان شناس، با توجه به رشد سریع شهرنشینی و استفاده نکردن از حمامهای عمومی، این سازه به تدریج اهمیت خود را از دست داده و در 40 سال اخیر به محل دپوی نخاله­های ساختمانی تبدیل شده و در حال حاضر هیچگونه شواهدی از بقایای آن در سطح محوطه مشاهده نمی‌شود.

آخوندی با اشاره به صدور مجوز عملیات آوار برداری و خوانا سازی حمام شاه عباسی توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: با استناد به اطلاعات محلی و عکس هوایی سال 1345 شهر تاکستان، محل احتمالی بنای مذکور در جنوب غربی محوطه خله­­کوه جانمایی و گمانه­زنی در محدوده جانمایی آغاز شد.

او افزود: تا این مرحله بیشترین یافته­های به دست آمده در محدوده گمانه­ها شامل زباله و نخاله­های ساختمانی دوران معاصر،  قطعات شکسته سفال و بقایای آجرهای شکسته و گاه سالم دوران اسلامی است.

وی اظهار داشت: آجرهای یاد شده با ابعاد 17× 17، 20×20، 23×23، 25×25  سانتیمتری، احتمال قرارگیری بنای حمام شاه عباسی در این محدوه را افزایش می‌دهند.

گمانه ­زنی حمام شاه عباسی در تاکستان تاکستان قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر