کد خبر: 650895 A

مرمت پل تاریخی دهستان آفرینه در بخش معمولان شهرستان پل دختر آغاز شد.

به گزارش ایلنا، علی مصطفی نژاد (مدیر پایگاه پل‌های تاریخی لرستان) با اعلام  خبر  آغاز مرمت پل تاریخی دهستان آفرینه گفت: مرمت این پل متعلق به دوره پهلوی اول، از محل اعتبارات استانی صورت می‌گیرد.

او  افزود: پل آفرینه از جمله پل‌های تاریخی از فهرست صدگانه پل‌های تاریخی لرستان است که برای نخستین بار با حجم عملیات مرمتی مختلف در دستور کار میراث فرهنگی استان لرستان قرار گرفته است.

به گفته وی این پل تا چند سال پیش ، محور تردد خرم آباد و حتی پیش از آن تهران به سمت خوزستان بوده که با تعریض جاده و ساخت پل جایگزین تردد وسایط نقلیه بر روی این پل متوقف شده است.

مصطفی نژاد  افزود: قرار گیری این پل در مجاورت آبشار آفرینه موجب شد تا پایگاه پل‌های لرستان با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان برنامه حفاظت و مرمت از این اثر تاریخی را در دستور کار قرار دهد.

وی بازسازی بخش‌هایی از جان پناه، بدنه و بام آسیب دیده، پایه‌های پل و .... را از جمله اقدامات مرمتی سالجاری بر روی این پل عنوان کرد.

مدیر پایگاه پل‌های تاریخی لرستان انتقال سنگ از معادن قدیمی به صورت سنتی  و به محل پل و تراش آن همانند سنگ های استفاده شده در این اثر از سوی استاد عزیز مراد مرادی که از استادکاران بنام سنگ را از نکات ایز اهمیت فنی عملیات مرمتی بر شمرد.

مصطفی نژاد قدمت این پل را پهلوی اول دانست و گفت:  سازنده این پل معمار فشنگچی بوده که  سازنده بیش از 50 پل لرستان به سبک و شیوه یکسان بوده است. .در این نوع پل سازی کمترین ملاط استفاده شده  و سنگ ها به گونه ای به کار گرفته شده اند که در طول سالها توانسته اند متحمل بارهای سنگین بدون تخریب قابل توجه شوند  

پل آفرینه در سال 1304 و در زمان پهلوی اول ساخته شده ودارای چهاردهنه پنجمتری است.

پل تاریخی آفرینه مرمت پل تاریخی آفرینه شهرستان پل دختر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر