کد خبر: 650337 A

در دیدار سفیر اتریش با معاون میراث فرهنگی کشور مطرح شد:

معاون میراث فرهنگی کشور در نشستی با سفیر اتریش در ایران، بر لزوم گسترش فعالیت‌های بین‌المللی برای حفاظت از میراث فرهنگی ایران و منطقه تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، عصر روز گذشته سفیر اتریش در ایران طی دیدار با معاون میراث فرهنگی کشور از فعالیت کمیته (blue shield) و درخواست همکاری این مرکز با ایران در رابطه با حفاظت از اموال فرهنگی منطقه خبر داد.

استفان شولتز (سفیر اتریش در ایران) با اشاره به روابط گسترده و طولانی بین دو کشور گفت: با توجه به اینکه ایران و اتریش روابط گسترده و طولانی در قرون گذشته داشتند و قدمت این روابط نزدیک به 700 سال است،  امید می‌رود که این روابط فرهنگی همچنان تداوم و گسترش داشته باشد.

سفیر اتریش در ایران همچنین با اشاره به تشکیل کمیته (blue shield) خواستار تشکیل این کمیته در ایران و کشورهای منطقه شد تا ضمن گسترش روابط فرهنگی دو کشور با محوریت ایران، نقش موثرتری در حفاظت میراث فرهنگی منطقه ایفا شود.

 او افزود: این کمیته تاکنون در بیش از 40 کشور جهان دایر شده است و وظیفه آن همچون هلال احمر و صلیب سرخ، تلاش برای حفاظت از میراث فرهنگی در جهان است. همچنین این کمیته که یکی از شاخه‌های یونسکو است در نظر دارد با آموزش صحیح و برنامه ریزی مناسب به اقدامات پیشگیرانه و جلوگیری از تخریب میراث فرهنگی بپردازد. چنانچه اخیرا نیز فعالیت‌های موثری در جهت حفاظت از میراث فرهنگی عراق، سوریه و افغانستان داشته است.

آنطور که سفیر اتریش در ایران افزود: اهداف این کمیته بر این باور تشکیل شده که پیش از ایجاد بحران باید برای جلوگیری از تخریب آثار تاریخی اقدام شود.

او افزود: این کمیته متشکل از سازمان‌هایی است که با موزه‌ها، آرشیوها، پشتیبانی‌های صوتی و تصویری، کتابخانه‌ها و همچنین بناهای تاریخی و سایت‌ها همکاری می‌کند و هم اکنون نیز آمادگی خود را برای تشکیل مرکزی در ایران  به منظور همکاری در آموزش نیروهای متخصص منطقه برای جلوگیری از تخریب میراث فرهنگی و جلوگیری از خرید و فروش غیرقانونی اموال فرهنگی در زمان منازعات و تهدیدات طبیعی اعلام می‌کند.

به گفته وی، ماموریت تمام کسانی که با این کمیته همکاری می‌کنند تلاش برای حفاظت از میراث فرهنگی جهان با هماهنگ سازی و آماده سازی برای بازدید و پاسخ به شرایط اضطراری است.

محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی کشور) نیز در این نشست به نقش ایران در حفاظت از آثار تاریخی اشاره کرد و افزود: ایران سوابق بسیار خوبی در زمان بحران در حفاظت از آثار تاریخی دارد و نه تنها ستاد بحران در کشور برای شرایط اضطراری تشکیل شده است بلکه بیش از سه دهه است که نیروهای نظامی نیز درخصوص حفاظت از میراث فرهنگی در مقابل خطرات و شرایط اضطراری دوره‌های آموزشی مختلفی را پشت سر گذاشته‌اند.

به گفته طالبیان، در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یگان حفاظت نیز نقش موثری در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی دارد و در این میان  انجمن‌ها و تشکل‌های میراث فرهنگی و افراد محلی با همکاری با این سازمان نقش موثری را در آگاهی بخشی در جامعه و همچنین کنترل و پایش عرصه های محوطه ها و اثار تاریخی ایفا می‌کنند. 

معاون میراث فرهنگی همچنین ایران را در زمینه همکاری‌های بین‌المللی به ویژه درخصوص استرداد اموال فرهنگی ـ تاریخی با تکیه بر کنوانسیون 1970 و همچنین اعاده اموال فرهنگی دیگر کشورها پیشقدم دانست.

او تاکید کرد: ایران با کمیته‌های یونسکو از جمله پلیس اینترپل، UNIDRA، UNIODC و پلیس Carabinary ایتالیا تعامل خوبی دارد و در راستای حفاظت از میراث فرهنگی دوره‌های آموزشی عالی برای افراد متخصص در گمرک، میراث فرهنگی، پلیس و سازمان امنیت با همراهی ارگان های مختلف برگزار کرده است.

معاون میراث فرهنگی در پایان تاکید کرد: ایران در اکثر مجامع و کنوانسیون‌های با موضوعاتی چون حفظ مواریث بشر، صلح، حفاظت از میراث فرهنگی و محیط زیست عضویت دارد و از سازمان‌هایی که هدف متعالی آن‌ها حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی باشد همراهی خواهد کرد.

با این حال طالبیان از سفیر اتریش در ایران و رئیس انجمن کمیته‌های ملی (blue shield) درخواست کرد که اطلاعات کامل فعالیت‌های  انجام شده مرتبط را به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارسال کند تا پس از  طرح و بررسی در جلسه‌ای با حضور همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط  برای این همکاری تصمیم گیری شود.

معاون میراث فرهنگی سفیر اتریش در ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر