کد خبر: 650213 A

در جلسه کارگاه معماری خشتی و کنفرانس بین المللی یزد مطرح شد:

در اولین جلسه علمی و اجرایی کارگاه معماری خشتی و کنفرانس بین‌المللی شهر جهانی یزد، بر لزوم بررسی تفاوت‌ها، پیش و پس از جهانی شدن شهر یزد تاکید شد.

به گزارش ایلنا، اولین جلسه علمی و اجرایی کارگاه معماری خشتی و کنفرانس بین‌المللی شهر جهانی یزد صبح امروز هفتم مرداد ماه در سالن کنفرانس مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با حضور محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی کشور)، سید محمد بهشتی (رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری)، سید احمد محیط طباطبایی (رئیس کمیته ملی موزه های ایران و مشاور رئیس پژوهشگاه)، رسول وطن دوست (رئیس گروه حفاظت ایکوم ایران و مدیر کارگاه و کنفرانس بین‌المللی یزد)، سید رحمت اله رئوف حنان (مدیر مجموعه نیاوران) و جمعی از کارشناسان و پیشکسوتان حوزه مرمت و معماری با هدف هم اندیشی و برنامه‌ریزی اجرایی در خصوص برگزاری کارگاه و کنفرانس بین‌المللی شهر یزد، برگزار شد.

سیدرحمت اله رئوف حنان (مدیر مجموعه نیاوران) با ارائه گزارشی از عملکرد خود گفت: تاکنون 11 پروژه فنی در این مجموعه با همکاری شورای فنی و راهبردی انجام شده‌ است. همچنین تعریف 27 پروژه مرمتی در زمینه شناسایی و ساماندهی آثار، 17 برنامه فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی و همچنین برنامه‌های فرهنگی انجام شده در ایام نوروز و هفته میراث فرهنگی سال جاری انجام شد.

رسول وطن دوست (رئیس گروه حفاظت ایکوم ایران و مدیر کارگاه و کنفرانس بین‌المللی یزد) نیز در خصوص اهداف برگزاری این جلسه گفت: این جلسه با محوریت بحث و بررسی در خصوص ویژگی‌های دو رویداد پیش رو یعنی برگزاری اولین کارگاه بین‌المللی معماری خشتی شهر میراث جهانی یزد و کنفرانس بین‌المللی یزد که در بهمن ماه سال جاری در این شهر برگزار می‌شود تشکیل شده است.

وطن دوست اذعان داشت: ثبت بافت تاریخی شهر کهن یزد در فهرست میراث جهانی امکان بهره برداری فرهنگی، آموزشی، علمی و گردشگری از این شهر یکتا در جهان را بیش از پیش فراهم کرده و این ثبت را می‌توان گام اول در حرکت به سوی هدفی محسوب کرد که مقصد نهایی آن تعیین جایگاه واقعی یزد در سطح جهان و استفاده از این ظرفیت برای توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن است.

او در خصوص فواید و مزایای ثبت جهانی این شهر به عنوان یک پایگاه معماری خشتی افزود: شهر تاریخی یزد یکی از با ارزش‌ترین و مهمترین شهرهای تاریخی جهان به شمار می‌آید و از نظر معماری خشتی و سنت زنده این گونه معماری شاید سرآمدترین شهر جهان باشد. با این وجود، لازم است فعالیت‌های دوچندانی همچون برگزاری این دو رویداد در خصوص شهر یزد برنامه ریزی و صورت گیرد تا همانگونه که سایر شهرهای جهانی مقصد پژوهشی و فرهنگی اندیشمندان و گردشگران قرار گرفته‌اند، یزد نیز از ظرفیت فراوانی که دارد بهره بردای کرده و پیوسته در فهرست پژوهشگران، علاقمندان و گردشگران جهان قرار داشته باشد.

وطن دوست در ادامه به ضرورت قرارگیری شهر جهانی یزد در برنامه میراث جهانی معماری خشتی یونسکو اشاره کرد و گفت: با وقوع چنین امری می‌توان از همکاری و کمک سازمان‌های مختلف جهانی از جمله یونسکو، ایکوموس، مراکز آموزشی و پژوهشی ذیربط داخلی و خارجی به عنوان حامی علمی و اجرایی برنامه‌ها بهره برد تا علاوه بر سرآمد شدن این شهر به عنوان یک مقصد علمی، پژوهشی و گردشگری در جهت برگزاری مستمر این گردهمایی گام برداشت.

مدیر کارگاه و کنفرانس بین‌المللی یزد در پایان سخنان خود به ارائه گزارشی از اقدامات و تعاملات انجام شده در خصوص برگزاری این دو رویداد پرداخت.

محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی کشور) نیز در این جلسه گفت: همه حاضرین با موضوع ایجاد یک دستاورد مهم در یزد اتفاق نظر دارند، دستاوردی که در سطح جهانی مطرح شود. از این‌رو تحقق اقدامات و پیشنهادات مطرح شده در این جلسه ضروری است.

او در ادامه ضمن تأکید بر لزوم مشارکت مردم، جامعه تخصصی و دستگاه‌های نظارتی در این زمینه، وجود یک هیأت راهبردی جهت تحقق اهداف را ضروری دانست و اضافه کرد: کارگاه‌ها می‌بایست قابل رؤیت باشند و تمامی استانداردها را رعایت کنند تا بتوان به بررسی تفاوت‌ها، پیش و پس از جهانی شدن شهر یزد پرداخت.

سید احمد محیط طباطبایی (رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران و مشاور رئیس پژوهشگاه) نیز به بحث پیرامون حل مشکلات این منطقه پرداخت و افزود: در کارگاه بین‌المللی پیش رو می‌بایست علاوه بر توجه به ظرفیت‌ها و چالش‌های شهری، به مباحث تاریخی و فرهنگی یزد نیز توجه شود و مشکلات این شهر از جمله کم آبی و خشکسالی آن که منجر به مهاجرت ساکنین آن می‌شود باید به صورت ریشه‌ای حل شود.

او در ادامه پرداختن به تجربه تاریخی، نوع معماری و رفتارهای اقلیمی این شهر جهانی به عنوان یک بحران سیاسی و اجتماعی را در این رویداد ضروری دانست.     

سید محمد بهشتی (رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) نیز در پایان این جلسه هم اندیشی گفت: کشور ما کوهستانی است و در گذشته دسترسی به سنگ آسان بوده ولی برای شناخت شهر یزد باید اول خشت را بشناسیم تا بتوانیم مشکل آن را حل کنیم. از اینرو ثبت جهانی شهر یزد فرصتی است تا خشت و بافت خشتی را بشناسیم و با تأمل نظری در این موضوع بتوانیم آن را به جهان بشناسانیم.

اولین جلسه علمی و اجرایی کارگاه معماری خشتی و کنفرانس بین‌المللی شهر جهانی یزد با بحث و تبادل نظر حاضرین و ارائه پیشنهاد در خصوص محورهای اصلی کنفرانس، کمیته‌های علمی و اجرایی این دو رویداد و چگونگی همکاری سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف ظهر امروز به کار خود پایان داد.  

یادآورد می‌شود اولین کارگاه بین‌المللی معماری خشتی شهر میراث جهانی یزد و کنفرانس بین‌المللی یزد با حمایت و همکاری استانداری و شهرداری یزد، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دانشگاه‌های یزد، شهید بهشتی، تهران و دانشگاه‌های هنر اصفهان و تهران، مرکز بین‌المللی مطالعه حفاظت و مرمت گنجینه‌های فرهنگی (ایکروم)، کمیته علمی معماری خشتی ایکوموس، مرکز بین‌المللی بناهای خشتی لیون فرانسه با حضور جمعی از اساتید، پژوهشگران و معماران متخصص در میراث خشتی از کشورهای مختلف  با هدف آشنایی شرکت کنندگان با ارزش‌های معماری خشتی در ایران و آگاهی از آخرین پیشرفت‌های علمی در این حوزه در بهمن ماه سال جاری در شهر یزد برگزار می‌شود.

یزد یزد؛ شهر جهانی کارگاه معماری خشتی نفرانس بین‌المللی شهر جهانی یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر