کد خبر: 650205 A

در برنامه رادویی چراغ مطرح شد:

برنامه رادیویی چراغ شب گذشته یک شنبه 7 مرداد به وضعیت مصرف برق و تأثیر تغییر ساعات کاری در کاهش این مصرف اختصاص داشت.

به گزارش ایلنا، جواد دوستی (اقتصاددان) درباره تغییر ساعت کار ادارات گفت: تغییر ساعت ادارات فرار رو به جلوی دولت در راستای مسئولیت‌ها در جامعه است. وضعیت منابع آبی به دولت‌ها اجازه می‌دهد که زیرساخت‌های انرژی را درست کنند و باید بدانیم که با شعار این امر تحقق پیدا نمی‌کند.

وی ادامه داد: مگر تاوان کم کاری دولت‌ها و عدم توسعه در حوزه انرژی را باید مردم و کارمندان بپردازند. به نظرم این تصمیم صحیح نیست زیرا با این نوع صرفه‌جویی چیزی درست نمی‌شود. امروز دوران گذار است و سال بعد و سال‌های بعد هم همین اتفاق خواهد افتاد.

 دوستی ادامه داد: با این طرح مخالف هستم مگر اینکه قانونی تدوین شود که بگویند 10 سازمان بزرگ با این روش کارشان را از 6 صبح آغاز کنند. با دو ماه و دو هفته تأثیر زیادی نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه  این تصمیم از نگاه اقتصادی به ضرر دولت و حاکمیت است افزود:4 میلیون کارمند در کار می‌کنند سه هزار و 600 میلیارد تومان با این تصمیم نامتعارف ما در یک روز هدررفت منابع مالی داریم.

دوستی افزود: مردم خواب کاذب و عمیق دارند در خواب کاذب نمی‌توان کارمند را مجبور کرد پشت میز بنشیند و رفتارهای بی کیفیت انجام دهد. برنامه ریزی مدون می‌خواهد و برنامه ریزی‌های کوتاه‌مدت جواب نمی‌دهد. اگر  تا به امروز کوچک‌سازی دولت را اجرا کرده بودیم امروز چنین مشکلی نداشتیم.

 حمیدرضا بابامرادی (روانشناس و مشاور خانواده) که موافق اجرای این طرح بود، گفت: در کشور خودمان برای کارهایمان پیوست روان شناسی نداریم. این تغییر دادن یک رویکرد فرهنگی و عادتی است و این تغییر در کوتاه مدت عملی نیست. دستگاه‌هایی که ارباب رجوع ندارند می‌تواند ساعت کار آنها را تغییر داد. دسته‌بندی‌ها و تقسیم‌بندی‌ها کارشناسی درست  صورت نگرفته است اما نفس عمل درست است. زمین در حال گرم شدن است و نمی‌توان مانند قبل زندگی کرد. این تغییر ساعت مردم را متوجه می‌کند که وضعیت عادی نیست و باید صرفه‌جویی کرد.

بابامرادی با بیان اینکه ما دچار تله دانایی هستیم، گفت: چطور رزمندگان را الگوی خودمان قرار می‌دهیم اما دو ساعت زودتر بیدار شدن در صبح برای کمک کشور را امر سختی می‌دانیم.

سلمان کونانی (حقوقدان و جرم شناس) از دیگر مهمانان برنامه نیز گفت: فرهنگسازی در یک جامعه از سوی دولت ملزوماتی دارد. راه مواجهه با بحران در هر جامعه‌ای واقع بینی است. دولت به جای تغییر ساعات کار  و امید برای تغییر روش در مصرف آب، مانند کشورهای همچون آلمان و امارات قوانین سخت برای هدر دادن آب وضع کند.

وی ادامه داد: کشور ما با بحران کمبود آب مواجه است و این مساله برای 10 سال آینده هم به همین شکل خواهد بود. مسئولین ما نباید از تاکتیک‌های تاریخ مصرف گذشته استفاده کنند باید از همین امروز برای 2 سال دیگر برنامه داشته باشند و نباید به صورت انتحاری از روش‌هایی استفاده کنیم که قربانی آن مردم باشند.

کونانی با بیان اینکه باید در استراتژی واقع بین باشیم و ظرفیت‌های مردمی را ببینیم، گفت: باید منصفانه و غیراحساسی صحبت کنیم. باید دید آیا استانداری می‌داند که این تغییر ساعت قانون محسوب نمی‌شود و با یک بخشنامه نمی‌توان در حقوق یک کارگر و کارمند دخل و تصرف کنید. این طرح برای کارمندان خسارت مالی و جانی ایجاد می‌کند و این تصمیم‌ها ایجاد مسئولیت می‌کند. این کار توجیه حقوقی ندارد و قابلیت طرح دعوا وجود دارد و برای دولت مسئولیت مدنی ایجاد می‌کند و حتی می‌توان علیه دولت شکایت کرد و دولت می‌تواند مجرم شود.

برنامه رادیویی چراغ هر شب ساعت 21 از رادیو تهران به تهیه‌کنندگی لیدا عرفانیان و گویندگی زهره سادات هاشمی به‌صورت زنده پخش می‌شود.

برنامه چراغ راه مواجهه با بحران در هر جامعه ای واقع بینی است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر