کد خبر: 649580 A

صالحی مطرح کرد:

وزیر ارشاد با بیان اینکه نرخ مطالعه در ایران نسبت به دیگر کشورها، مطلوب نیست، گفت: با تصمیم شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مقرر شد فرهنگ کتابخوانی با استفاده از مشوق‌های مادی و معنوی بین اقشارمختلف به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان ترویج شود.

به گزارش ایلنا، سیدعباس صالحی در جلسه شورای‌ عالی انقلاب‌فرهنگی گزارشی از وضعیت کتاب و صنعت نشر و چاپ در کشور ارائه داد.

عضو شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گزارش‌هایی هم از برنامه‌های در حال اجرا در زمینه ترویج کتابخوانی در قالب برنامه‌های انتخاب پایتخت کتاب ایران، جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و جام برنامه با من بخوان، باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان و جشنواره‌های کتاب‌خوانی رضوی ارائه داد.

پس از سخنان وزیر ارشاد درباره موضوع کتاب و فرهنگ کتابخوانی در کشور، این موضوع مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در زمینه راهکارهای گسترش و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و رفع مشکلات و چالش‌های گوناگون در صنعت چاپ و نشر کتاب بحث و گفت‌وگو کردند.

همچنین شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مقرر کرد، وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش، سازمان صداوسیما، نهادهای مردمی و سمن‌های تخصصی و ناشران و پدید آورندگان آثار ادبی؛ طرح‌ها و برنامه‌های خود را در راستای ترویج، تبلیغ و گسترش فرهنگ کتابخوانی در کشور ارایه کرده و پرتلاش‌تر در این عرصه گام بردارند.

اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر ضرورت پیگیری و به سرانجام رساندن لایحه مالکیت معنوی در راستای جلوگیری از سرقت‌های ادبی، تصمیم گرفت دبیرخانه این شورا با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چالش‌ها و موانع موجود را در زمینه فرهنگ کتابخوانی جمع‌بندی و روش‌های عملیاتی گسترش فرهنگ کتابخوانی را بررسی و به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ارایه کند.

همچنین در این جلسه پیشنهاد شد گزارش‌هایی برای کمیسیون فرهنگی مجلس و سایر نهادهای ذی‌ربط تهیه و ارائه شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی کتابخوانی سید عباس صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر