کد خبر: 649516 A

گروه تئاتر پاپیون که پیش از این با هنرمندی هنرمندان معلولش در عرصه‌های داخلی و خارجی تئاتر خوش درخشیده بودند این‌بار با نمایش «صندلی‌ها» نوشته اوژن یونسکو و کارگردانی حسین رحیمی به تهیه‌کنندگی کمپانی آرتستان پاریس در جشنواره تئاتر اونیون فرانسه روی صحنه رفتند.

به گزارش ایلنا، نمایش «صندلی‌ها» که پیش از این در جشنواره‌های فجر پلاس، بلاروس، لهستان روی صحنه رفته و موفق به کسب ٣ جایزه بزرگ جشنواره شده بود این‌بار در شهر اونیون و جشنواره‌ای به همین اسم، چهارمین روز اجرای خود را در سالن تئاتر شاپو قوژ به پایان برد.

حسین رحیمی که مدت ١٧ سال با افراد آسیب‌پذیر اجتماع مانند انواع معلولین و... به تولید تئاتر مشغول بوده، در این‌باره گفت: حدود ١٥٠٠ گروه تئاتر از سراسر دنیا در این جشنواره شرکت کرده است که نمایش «صندلی‌ها» با بازی معلولان ذهنی و جسمی حرکتی قرار است در ٨ شب روی صحنه برود. اجرای این نمایش در مجلات تخصصی تئاتر، روزنامه‌ها و شبکه‌های رادیویی بازتاب داشته است.

مجله «قگقد فرانسه» در شماره جدید خود به نقد نمایش «صندلی‌ها» کاری از گروه نمایش پاپیون پرداخته است. این مجله با تمجید از این نمایش درباره آن نوشت:

«اجرایی بی‌نظیر از بازیگرانی معلول اما هنرمند از ایران به تهیه‌کنندگی کمپانی آرتستان که مدیر آن محمد ایمانی فولادی دانشجوی دکترای تئاتر از پاریس است. یکی از معروف‌ترین نمایش‌های یونسکو که در سال ١٩٥١ نوشته شده و روایت یک زوج پیر در مقابل مهمان‌های خیالی و پنهان است، که توسط گروهی ایرانی در سالن شاپوقوژ روی صحنه می‌رود. بازیگران این نمایش بسیار باهوش، فعال و استثنایی هستند. بازیگرانی که از لحاظ فیزیکی و ذهنی دچار نارسائی‌ها و مشکلات خاص هستند. کمپانی آرتستان در سال ٢٠١٦ تأسیس شده که نگاهی فرامرزی و انسانی به هنر دارد. این نمایش را به هیچ وجه از دست ندهید چرا که پنجره‌ای تمام واقعی به هستی امروز بشر است. بازیگران این نمایش بر خلاف محدودیت‌های جسمی و ذهنی فراتر از انتظار ظاهر می‌شوند و انرژی، ریتم و تلاش فوق‌العاده‌ایی روی صحنه دارند. این بازیگران با هدایت درست کارگردان زیرک خود گاهی با خنده‌های ساتیریک مانند دلقک‌های ژاک لوکوک تماشاگر را مبهوت توانایی خود می‌کنند. اجرائی توانمند و پرقدرت که نباید آن را از دست داد.»

مهران قندهاری، شیرین ایزی و یحیی توسلی بازیگر این نمایش هستند که سعید حسنلو مدیریت گروه و مشاوره کارگردان را بر عهده دارد.

بازی تئاتر فرانسه لهستان یونسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر