کد خبر: 649311 A

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دو هفته‌ای که گذشت مجوز بررسی و کاوش‌های باستان‌شناسی ۲۵ محوطه و اثر تاریخی را صادر کرد.

به گزارش ایلنا، مجوزهای کاوش در ۲۵ محوطه تاریخی در نامه‌هایی به مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان‌های مختلف و به امضای سیدمحمد بهشتی، رییس پژوهشگاه ابلاغ شد.

این مجوزها شامل دو کاوش نجات بخشی در تپه معصوم زاده در بجنورد، تپه انوج در ملایر، کاوش اضطراری در اطراف محوطه‌های گنبد کبود و مدور مراغه و همچنین کاوش در چارتاقی سمیران، مجموعه دستکند زیر خواجه تپه بوئینگ و تپه اشرف می‌شود.

در این مدت همچنین مجوز گمانه زنی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم ۸ محوطه تاریخی توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

از دیگر مجوزهای صادر شده می‌توان به مجوز برنامه بازنگری در لایه نگاری تپه گنج دره کرمانشاه، بررسی باستان شناختی شهرستان مرودشت برای تهیه نقشه باستان شناسی، برنامه بررسی و شناسایی محوزه‌های فراپارینه سنگی و نوسنگی دره رازآور، برنامه مستند نگاری، نقشه برداری و خواناسازی دستکند پری ملایر و بررسی و شناسایی آثار باستان شناختی بخش کلاترزان اشاره کرد.

برنامه حفر یک گمانه ۲ در ۲ متر برای پاسخگویی به استعلام در محدوده شرکت توسعه و فراوری آهن تنگه زاغ و همچنین برنامه حفر یک گمانه اضطراری ۲ در ۲ در محل پروژه گاز رسانی روستاهای فیلده رودبار از برنامه‌های دیگر مطالعات باستان شناسی است که در مدت مورد اشاره مجوز آنها صادر شده است.

گفتنی است که از آغاز سال تاکنون مجوز بررسی و مطالعات باستان شناسی در ۱۰۸ محوطه و اثر تاریخی توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

14

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کاوش باستان‌شناختی محوطه تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر