کد خبر: 643721 A

مسجد جامع ساری که برخی منابع قدمت آن قبل و پس از مسجد شدن، ۳ هزار سال عنوان کرده‌اند، عصر پنج‌شنبه ۲۱ تیرماه در آتش سوخت.

سیف‌الله فرزانه به خبرنگار ایلنا گفت: آتش‌سوزی از ساعتِ ۱۸:۴۵ شروع شد و تا ساعتِ ۲۱:۳۰ تقریباً مهار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران درباره‌ی علت این آتش‌سوزی متذکر شد: آتش‌نشانی علت آتش‌سوزی را هنوز کتباً به ما اعلام نکرده است. اگر اعلام شود برآورد‌ها را ما انجام می‌دهیم.

او درباره‌ی آخرین اقدامات به عمل آمده بیان داشت: امروز صبح بررسی‌های اولیه‌ی کارشناسان اداره‌ کل میراث فرهنگی استان مازندارن انجام شد و اجازه‌ی نخاله‌برداری به شهرداری داده شد.

او با اعلام این خبر که محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی) تا چند دقیقه‌ی دیگر به محل می‌رسد گفت: هنوز برآوردی از خسارت و میزان تخریب انجام نشده است. با ورود معاون میراث فرهنگی میزان خسارات اعلام خواهد شد.

زکریا اشکپور (سخنگوی اورژانس مازندران) نیز در همین رابطه اعلام کرده است: تعداد مصدومان آتش‌سوزی مسجد جامع ساری تاکنون ۱۹ نفر است.

مسجد جامع ساری در دوران عباسیان ساخته و در دوره‌ی قاجار بازسازی شده بود.  

این اثر در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۷۷ با شماره‌ی ثبت ۲۲۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌بود.

در مورد مسجد جامع ساری یک نکته جالب وجود دارد و آن این است که برخی‌ها معتقدند این مسجد روی بنای یک آتشکده مربوط به دوران ساسانیان ساخته شده است که ظاهراً چندان درست نیست.

مسجد جامع ساری سیف‌الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران مسجد جامع ساری آتش گرفت مسجد ۳۰۰۰ هزار ساله‌ای که در آتش سوخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر