کد خبر: 637202 A

سیدمحمدمجتبی حسینی از تمرین ارکستر سازهای سنتی ملی با نظارت فرهاد فخرالدینی قبل از سفر این ارکستر به مراسم رسمی بیستمین سالگرد پایتختی شهر آستانه در قزاقستان بازدید کرد.

به گزارش ایلنا، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تمرین گروه ارکستر سازهای ملی که برای اجرای برنامه به مراسم رسمی بیستمین سالگرد پایتختی شهر آستانه در قزاقستان دعوت شده‌ است، دیدن کرد.

ارکستر سازهای سنتی ملی با نظارت فرهاد فخرالدینی، رهبری علی‌اکبر قربانی و خوانندگی وحید تاج، تیر ماه سال جاری در قزاقستان به اجرای برنامه می‌پردازد.

در پی سفر وزیر فرهنگ و ورزش قزاقستان به ایران در تابستان 96 و امضای تفاهم‌نامه همکاری فرهنگی هنری بین ایران و قزاقستان، همچنین سفر رهبران ارکستر دو کشور برای بررسی زمینه‌های همکاری، از ارکستر سازهای ملی برای اجرا در شهر آستانه و در قالب فستیوال سرپر دعوت شد. در این فستیوال هفت  ارکستر از آکادمی فیلارمونی آستانه و همچنین ارکسترهای ملی چندین کشور از جمله کره، داغستان، مقدونیه و قرقیزستان برای اجرای برنامه دعوت شده‌اند. با توجه به دعوت رسمی کشور قزاقستان از ایران، ارکستر سازهای ملی متشکل از سازهای ایرانی با نظارت فرهاد فخرالدینی نیز در این برنامه شرکت می‌کند.

32

سیدمحمدمجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از تمرین این ارکستر، قطعات اجرایی ارکستر را شنیدنی خواند و در این باره گفت: آن‌چه که افتخار داشتم در تمرین گروه ارکستر سازهای ملی بشنوم قطعه «ابن سینا» بود که در سال‌های دور به عنوان موسیقی متن سریال «ابن سینا» به کارگردانی کیهان رهگذر، توسط استاد فرهاد فخرالدینی ساخته شده بود.

حسینی در ادامه گفت: تبحر، استادی و شناخت عمیق استاد فخرالدینی از فرهنگ و تاریخ ایران، امتیاز ویژه‌ای در آهنگسازی‌های فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی به وجود آورده است، کما این که در همین نغمه نیز انسان می‌تواند خصلت‌های فرهنگی و ویژگی‌های آل سامان را در آن سریال به یاد آورد.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: این قطعه که زیر نظر و اشراف استاد فخرالدینی و توسط یکی از نامدارترین شاگردان ایشان، علی‌اکبر قربانی تنظیم شده بسیار شنیدنی است. تسلط استاد و دلسوزی جناب قربانی سبب شده مجموعه قطعاتی که انتخاب شده‌اند، بتوانند نماینده مناسبی برای موسیقی ایرانی در قزاقستان باشند.

حسینی درباره سطح گروه ارکستر سازهای ایرانی هم گفت: هنر، زبانی است که به درستی می‌تواند فرهنگ ما را معرفی کند و فکر می‌کنم از چنین گروهی و صد البته موسیقی شریف ایران، چنین استطاعتی برآمدنی است.

ارکستر سازهای ایرانی 12 تا 15 تیر به قزاقستان سفر می‌کند و دو اجرا به دعوت آکادمی فیلارمونیای آستانه خواهد داشت. این نخستین بار است که ارکستری که تمام ترکیب آن را سازهای ملی تشکیل می‌دهند در خارج از ایران روی صحنه می‌رود.

فرهاد فخرالدینی وحید تاج معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد ارکستر سازهای ملی ارکستر سازهای سنتی ملی علی اکبر قربانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر