کد خبر: 636731 A

نشست نقد و بررسی کتاب «تاریخ جنون در جامعه اسلامی دوره میانه» روز یکشنبه ۱۰ تیر برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، نشست نقد و بررسی کتاب "تاریخ جنون در جامعه اسلامی دوره میانه" با حضور عبدالله ناصری، حجت‌الاسلام مهدی مهریزی و قربان بهزاد‌یان‌نژاد برگزار می‌شود.

جنون، مجنون، جن، دیوانه، دیو و غیره با معانی مختلف و بعضا متضاد در جوامع گوناگون به کار رفته است. جمعی آن را به حالاتی که بر پیامبران عارض می‌شد تا وحی دریافت کنند و گروهی نیز به معنای بیماری روانی و غیره دانسته‌اند: شماری هم علت پدیداری آن را زیاد دانستن و برخی هم آن را نادانی و فقدان ظرفیت ذهنی خوانده‌اند؛ از این رو، در گذر زمان و در پرتو این تنوع برداشت‌ها و تعریف‌ها، بحث‌های گسترده‌ای در حوزه‌های ادیان و مذاهب، پزشکی علمی و عامیانه، عرفان، شعر و ادب، حقوق، حکومت‌داری و غیره، مطرح و در هر فرهنگی کلیشه‌هایی ساخته شده است. کتاب «تاریخ جنون در جامعه اسلامی دوره میانه» روایتگر این اندیشه‌ها و عملکردهای برآمده از آنها در عرصه جامعه اسلامی خاورمیانه است و مؤلف تلاش کرده تا ابعاد مختلف این مفاهیم را واکاوی و زمینه را برای پژوهش‌های بعدی فراهم کند.

این نشست روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه و در ساعت ۱۷ به آدرس میدان توحید، خیابان نصرت غربی، پلاک ۵۶، طبقه سوم بوده و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.

نشست نقد و بررسی کتاب «تاریخ جنون در جامعه اسلامی دوره میانه»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر