کد خبر: 632707 A

/یاداشت حبیب احمدزاده/

حبیب احمدزاده (نویسنده و فیلمساز) به پیشنهاد بنیامین نتانیاهو درباره اهدای آب به ایرانیان نوشت: آقای نتانیاهو پولتان را دور نریخته و حتما مشاوران تبلیغی‌تان در مورد ایران را هرچه زودتر عوض کنید.

دیوید بن گوریون، نخست‌وزیر پیشین رژیم‌ صهیونیستی، در سال 1955 میلادی، درمورد اهمیت منابع آب در خاورمیانه گفته است: "امروز اسرائیل بر سر منابع آبی با اعراب می‌جنگد و نتایج ایـن جـنگ، با سرنوشت اسرائیل رابطه مستقیم دارد. اگر در این نبرد موفق نشویم، دیگر جایی‌ در‌ سرزمین فلسطین نخواهیم داشت."

چند روز پیش جناب نتانیاهو همانگونه که همیشه با ملت فلسطینی پانزده سال قحطی‌زده و در حال محاصره غزه صحبت می‌کنند، برای ما ایرانیان نیز  پیامی از باب غرور و نژادپرستی همیشگی خود فرستادند که مضمون ساده و در واقع عاجزانه آن این بود که اگر شما ایرانیان دست از پشتیانی مردم فلسطین بردارید، ما معجزه پنهانی به نام رفع مشکل آب داریم که آن را در اختیارتان قرار خواهیم داد!

حال سوال ساده این است که این راه‌حل معجزه‌آسای قرن چیست؟!

تا آنجا که آمارهای جهانی خبر می‌دهند حداقل بین سی تا پنجاه درصد آب اسراییل از منابع آبی مـناطق اشغال شده توسط این کشور پس از جنگ 1967 (از جـمله دریاچه طبریه، رود اردن، یرموک، بانیاس، مناطق اشغالی کرانه باختری، جنوب لبنان و بلندی‌های جولان) سرقت می‌شود و اسرائیل درحـال حاضر بدون تسلط‌ بر این‌ آب‌ها هرگز قادر به ادامه حیات خود نیست. تمامی این مناطق نیز نه طبق سخنرانی در نمازجمعه‌های ما، بلکه دقیقا طبق قطعنامه‌های حال حاضر سازمان ملل (که هرگز آقای نتانیاهو و دیگر دولتمردان اسراییلی بدان‌ها وقعی نمی‌گذارند) جزو مناطق اشغالی محسوب می‌شوند. حال اگر رفع مشکل آب یک کشور صرفا با غصب حقابه دیگر کشورهای مجاور بدست می‌آید که بهتر بود ایشان این نامه را به سلف برحق‌شان، مرحوم صدام حسین می‌نوشتند که به بهانه اروندرود، جنگ خانمان‌براندازی با ایران به راه انداختند. اما ما ایرانیان هرگز در تاریخ‌مان چنین نگاهی به همسایگان‌مان نداشته و نداریم.

اگر ایشان راه‌حلی تکنیکال هم دارند مانند کنترل حفر‌ چاه‌ها و استخراج آب‌های زیـرزمینی و چـشمه‌ها، صرفه‌جویی در مصرف آب، شیوه‌های نوین آبیاری قـطره‌ای در کشاورزی، استفاده از فاضلاب تطهیر‌ شده، تصفیه‌ آب‌ شور و نمک‌زدایی از برخی آب‌های زیرزمینی و همچنین بارور ساختن ابرها، که بسیاری از آنان با محروم کردن فلسطینیان از حفر چاه در زمین‌های مادری خود و قانونی کردن حفر چاه با دادن پروانه به مهاجرین یهودی همزمان است، بازهم بدون اینگونه تبعیض‌های نژادپرستانه سالهاست که در کشور ما و توسط مهندسان ایرانی خودمان اجرایی و درحال گسترش هستند و خوشبختانه بازهم ما نیازی به قیم در این موارد نداریم.

 اما سوال اصلی به این ادعا اینجاست که اگر ایشان به راه‌حل جدیدتر و معجزه قرنی حتی غیر از این دو رسیده‌اند که  می‌خواهند به‌صورت اعانه‌ای تحقیرآمیز در اختیار ملت ایران قرار دهند، منطق اولیه چنین حکم می‌کند که قبل از ما حتما مشکلات آب دولت غاصب‌شان را حل می‌کردند تا دیگر به این همه اشغالگری به خاطر منابع آبی به گفته آقای بن گوریون (همچون تداوم اشغال بلندی‌های جولان سوریه، رود اردن و... ) نیازی نباشد. به این دلیل خواهشمندیم برای باور قطعی و قلبی ما به سخنانشان، قبل از هر چیز منابع آبی اشغالی کشورهای مجاور را پس داده تا ما نیز این ادعای تکنولوژیک را حتی بدون پیاده شدن در کشورمان باور کنیم که از قدیم پدرانمان به ما یاد داده‌اند که: کل، اگر طیبب بودی سرخود دوا نمودی.

و یک پیشنهاد خالصانه به نخست وزیر رژیم اسراییل؛ لحن پیام  شما مانند همیشه ناشی از غرور و کوچک شمردن دیگر ملت‌ها بود. هرگز این زبان که خوشبختانه از سِر واقعی ضمیرتان خبر می‌دهد برای تاثیر در ملت ایران کارا نخواهد بود، یکبار نقاشی مسخره بمب اتمی در سازمان ملل در دست می‌گیرید و این‌بار با نگاه از بالا به پایین، همچون بازجویی جلاد و در حال مجادله با متهمی عطشناک، به‌صورتی خنده‌دار، برای مردم ایران آب در لیوان ریخته و می‌نوشید.

مردم ایران در تاریخ معاصر نشان داده‌اند؛ آنقدر مغرورند که اگر با تمام دستگاه‌های تبلیغاتی‌تان و این شیوه تحقیرآمیز حرف زدن بخواهید کمک‌های ایران به مردم فلسطین را در اذهان جهانیان بیش از حد بزرگ کرده تا تاثیری بر افکار عمومی بگذارید، بازهم با تمامی اختلاف سلیقه‌ها، در منطق ذهنی‌شان در عمق  قبول ددمنشی، خوی خشن و رفتار نژادپرستانه شما ذره‌ای تردید نخواهند داشت. همین پیام آب شما نیز دلیلی دیگر بر اثبات این مدعاست.

خلاصه حرف آخر آقای نتانیاهو پولتان را دور نریخته و حتما مشاوران تبلیغی‌تان در مورد ایران را هرچه زودتر عوض کنید.

حبیب احمدزاده آقای نتانیاهو پولتان را دور نریزید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر