کد خبر: 631377 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

یک باستان‌شناس می‌گوید: متأسفانه یکسری سایت‌ها و وبلاگ‌ها در مورد گنج‌یابی با دادن اطلاعات غلط به افراد سودجو در مورد مناطق باستانی باعث می‌شوند تا این افراد به این آثار ارزشمند دستبرد غیرقانونی زده و موجب تخریب این آثار ارزشمند چند هزار ساله شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، طی هفته گذشته تعدادی از قاچاقچیان با هدف دستیابی به اشیای عتیقه با یک دستگاه لودر، شکافی در تپه تاریخی هفشجان در نزدیکی شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری ایجاد و حدود 80 درصد آن را تخریب کردند. در جریان این حادثه، فرماندهی یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی چهار محال و بختیاری طی عملیاتی مشترک با کلانتری شهرستان هفشجان و دریافت حکم از دادستانی موفق به دستگیری 6 نفر متهم شدند. همچنین یک دستگاه بیل مکانیکی و دو دستگاه خودرو از متهمین کشف و ضبط شد.

علی اصغر نوروزی (کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری) درباره تخریب این اثر تاریخی اظهار داشت: پرونده این تپه تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و مربوط به دوره تاریخی و دارای قدمت هزاره اول قبل از میلاد است.

وی گفت: این تپه باستانی در سال 94 توسط تیم باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی شهرستان شهرکرد شناسایی و پرونده آن جهت ثبت ملی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شد.

نوروزی ادامه داد: بررسی‌های باستان‌شناسی روی این تپه معماری سکونتگاه انسان‌هایی را نشان می‌داد که در هزاره اول قبل از میلاد و در اواخر عصر آهن در این مکان زندگی می‌کردند که متاسفانه با حفاری غیرمجاز این تپه از ارزش علمی، فرهنگی و تاریخی ساقط شد.

این باستان‌شناس عنوان کرد: متاسفانه یکسری سایت‌ها و وبلاگ‌ها در مورد گنج‌یابی با دادن اطلاعات غلط به افراد سودجو در مورد مناطق باستانی باعث می‌شوند تا این افراد به این آثار ارزشمند دستبرد غیرقانونی زده و موجب تخریب این آثار ارزشمند چند هزار ساله شوند.

نوروزی در ادامه گفت: وظیفه همه ما حفظ و نگهداری این آثار ارزشمند تاریخی است ولی متاسفانه برخی با نداشتن آگاهی از ارزش این اثرها به راحتی به آن‌ها دستبرد زده و تخریب‌شان می‌کنند.

هفشجان از توابع شهرستان شهرکرد در حدود 15 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

استان چهارمحال و بختیاری گنج‌یابی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر