کد خبر: 628061 A

نشست "شب نهج‌البلاغه" با همکاری کتابخانه ملی ایران و مجله بخارا برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، دومین شب از شبهای ماه رمضان کتابخانه ملی ایران با همکاری مجله بخارا به کتاب شریف "نهج‌البلاغه" اختصاص یافته است.

سخنران این مراسم محمدمهدی جعفری است که از نهج‌البلاغه‌شناسان بنام در ایران است. مراسم "شب نهج‌البلاغه" در ساعت شش بعد از ظهر چهارشنبه نهم خرداد ۱۳۹۷ در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی (تالار فرهنگ) برگزار می‌شود.

محمدمهدی جعفری از اوایل دهه چهل پژو هش درباره نهج‌البلاغه را آغاز کرد. ولی پیش از آن در سال ۱۳۴۵ به پیشنهاد آیت‌الله طالقانی ترجمه کتاب "علی‌بن ابی‌طالب" نوشته عبدالفتاح عبدالمقصود را آغاز کرد که درسال ۱۳۵۴ در هشت مجلد توسط شرکت انتشار به چاپ رسید.

از سال ۱۳۶۲ با بازگشایی دانشگاه‌ها، به تدریس نهج البلاغه، متون عربی، تاریخ اسلام و علوم قرآنی مشغول شد. وی در سال ۱۳۵۵ وارد دوره دکتری «فرهنگ عربی و علوم قرآنی» دانشکده الهیات دانشگاه تهران شد، اما به جهت فعالیتهای تعطیلی دانشگاه‌ها در نتیجه انقلاب فرهنگی، کار تحصیل وی به تعویق افتاد، تا اینکه در سال ۱۳۶۷ از پایان‌نامه خود با عنوان «تصحیح خطب نهج البلاغه» به راهنمایی سیدمحمدباقر حجتی دفاع کرد و به درجه دکتری نائل آمد.

جعفری در همان سال به دانشگاه شیراز منتقل شد و در آنجا به تدریس متون عربی و نهج البلاغه پرداخت و برای این که نهج البلاغه به صورت یک درس مستقل دانشگاهی درآید کتاب «آموزش نهج البلاغه» را تألیف کرد.

از سال ۱۳۸۳ که دوره کارشناسی ارشد نهج‌البلاغه در دانشکده علوم حدیث شهر ری تأسیس شد تاکنون، به همکاری در آن دانشکده و تدریس در آن رشته اشتغال دارد. وی در سال ۱۳۸۵ با رتبهٔ استادی از دانشگاه شیراز بازنشسته شد، ولی همچنان در دانشگاه شیراز و دانشگاه‌های دیگر به تدریس نهج البلاغه ادامه می‌دهد.

نشانی: بزرگراه شهید حقانی (از غرب به شرق) بعد از ایستگاه مترو . بلوار کتابخانه ملی ایران . مرکز همایش ها (تالار فرهنگ )

شب نهج‌البلاغه محمدمهدی جعفری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر