کد خبر: 614990 A

با اتمام مرمت سقف، شاه‌نشین و استحکام‌بخشی بنای تاریخی قندچی (بانک ملی بندر انزلی)، فاز دوم مرمت این اثر تاریخی به پایان رسید.

به گزارش ایلنا، معاون میراث فرهنگی استان گیلان با اعلام این خبر گفت: فاز اول مرمت این بنا با اواربرداری، مرمت بخشی از بام و جلوگیری از نفوذ بارش‌ها به داخل بنا در سال ۱۳۹۵ و مرمت سقف، شاه نشین و اجرای کلاف‌های افقی زیر تراز سقف و استحکام بخشی آن در سال ۹۶انجام گرفته است.

به گفته ولی جهانی؛ تمامی هزینه‌های این بنا از سوی بانک ملی انزلی پرداخت شده و تاکنون طی دو فاز مرمت این بنا ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

معاون میراث فرهنگی استان گیلان با اشاره به اینکه بخش اعظم مرمت این بنای تاریخی پایان یافته و در حال مذاکره با مسئولان بانک ملی برای آغاز فاز سوم و مرحله نهایی مرمت در این بنای تاریخی هستیم افزود: رسیدگی به وضعیت این بنا از دغدغه‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طی سال‌های گذشته بوده که با نشست‌های مشترک با بانک ملی، فرمانداری، شهرداری و نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی مرمت این بنا در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی ولی جهانی با بیان اینکه این بنای تاریخی متعلق به دوره پهلوی اول، در سال ۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است اظهار داشت: ساختمان این بنا در دوطبقه و دارای هشت دکان در طبقه همکف بوده که بعد از خرید آن از سوی بانک ملی در دهه ۷۰ به صورت شعبه‌ای از بانک ملی درآمد.

این بنا واقع در ضلع شمالی میدان انزلی که زمان ساخت آن به دوره پهلوی اول باز می‌گردد، در قدیم به ساختمان قندچیان معروف بوده است.

نمای ساختمان این بنا همچون بناهای تاریخی هم دوره آن از جمله بنای دادگستری که دارای تزئینات کنده کاری روی سیمان هستند تلفیقی از آجر و سیمان با نقش‌های برجسته است.

ولی جهانی با اشاره به تعامل خوب بانک ملی گیلان و تقبل هزینه‌های مرمت این بنا از سوی این بانک گفت: امیدواریم با تامین اعتبار فاز سوم، مرمت نهایی این اثر به زودی آغاز شود.

بنای تاریخی قندچی انزلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر