کد خبر: 609359 A

رئیس کارگروه کتابفروشان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران:

محمد یراقچی می‌گوید: طرح‌های حمایتی از کتابفروشان، با توجه به اینکه تخفیف‌های ارائه شده در طرح‌های فصلی، تنها به نفع خریداران و مخاطبان کتاب است و نه کتابفروشان، می‌بایست طرح‌هایی برای این منظور تدوین و به برگزارکنندگان پیشنهاد شود.

به گزارش ایلنا، محمد یراقچی (مدیر کارگروه کتابفروشان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران) برای ارائه گزارشی از فعالیت‌های این کارگروه در سال ۱۳۹۶ گفت: کارگروه کتابفروشان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اولین جلسۀ خود را پس از دعوت هیئت مدیره محترم اتحادیه در آذرماه سال ۱۳۹۶ با هدف شناخت و بررسى مشکلات پرشمار کتاب‌فروشان در حال حاضر و تدوین طرح‌ها و برنامه‌هایى براى بهبود، توسعه و پیشرفت کتاب‌فروشى‌ها برگزار کرد. در اولین جلسۀ این کارگروه، این همکاران حضور داشتند، اینجانب محمد یراقچی (کتابفروشی پنجره) و آقایان‌ امیرعلی‌بیک (نشر فیروزه/کتابفروشی مروارید)، داریوش بارانی (کتابفروشی مهرگان)، بهشتیان (کتابفروشی لارستان)، ماکان زهرایی (شهر کتاب نیاوران/نشر کارنامه)، محمدعلی صحرانورد (کتابسرای نیک/ شهر کتاب گلستان) و سرکار خانم امجد (شهر کتاب مرکزی).

یراقچی فعالیت این کارگروه را در سه گروه دسته‌بندی و بیان کرد: بازارهای موازی، کنترل و یا حذف آن؛ آموزش ومسائل رفاهی کتابفروشان در ارتباط با مؤسسات و نهادهای بیرون از اتحادیه برخی از مباحث و تصمیمات این کارگروه نیز بدین شرح بوده است: اعطای تسهیلات: این کارگروه به جهت وامی که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانک شهر به کتابفروشان تعلق خواهد گرفت، گفت‌و‌گوهای کار‌شناسی کرده، نهایتاً طی نامه‌ای از طریق رئیس هیئت مدیره به وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد کرد تا این طرح با عنوان طرحِ «وامِ تشویقی، تقدیری و حمایتی» ارائه شود؛ گفتی است نامۀ پیشنهاد‌ها در یازده بند تنظیم شده است. طرح‌های حمایتی از کتابفروشان: با توجه به اینکه تخفیف‌های ارائه شده در طرح‌های فصلی، تنها به نفع خریداران و مخاطبان کتاب است و نه کتابفروشان، می‌بایست طرح‌هایی برای این منظور تدوین و به برگزارکنندگان پیشنهاد شود. دورۀ آموزشی: در این دروه‌ها با یاری کمیسیون آموزش اتحادیه، سرفصل‌هایی جهت ارتقای دانش متصدیان کتابفروشی‌ها بررسی و برنامه‌ریزی شود؛ مبنای آموزش کتابفروشی‌ها و یکپارچگی آموخته‌ها و تجربه‌هایشان با تأکید بر روی قواعد علمی خواهد بود. به علاوه تأکید می‌شود که راندمان اصلی کار آموزش در کارگاه‌ها خواهد بود و آموزش تئوری و کلاسیک در این زمینه به تنهایی پاسخ‌گو نخواهد بود؛

او ادامه داد: در مجموعه نشست‌های این کارگروه آقایان محمود آموزگار (کتاب آمه و رئیس هیئت مدیره اتحادیه)، محمدمهدی فخری‌زاده (نشر روزنه و دبیر هیئت مدیره اتحادیه)، آقای کاظم علمی (نشر و پخش گسترش)، مسعود کازری (کتاب خورشید و رئیس کمیسیون حل اختلاف اتحادیه)، محمدرضاسالکی (نشر کاگو و رئیس کمیسیون آموزش اتحادیه)، به عنوان مه‌مان، مشاور و صاحب نظر حضور داشته و در زمینه طرح‌ها و برنامه‌های مدنظر، با اعضای کارگروه تبادل نظر کرده‌اند. این کارگروه از آذزماه تا اسفندماه ۱۳۹۶ هر هفته به طور منظم نشست‌های خود را برگزار کرده است.

کارگروه کتابفروشان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر