کد خبر: 600469 A

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی خبر داد؛

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی از صدور نخستین کارت‌ ارزی خروج از ایران برای معاون اول رئیس‌جمهور خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی‌اصغر مونسان با تشریح مباحث مختلف حوزه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در توضیح مشکل فعال نبودن کارت‌های ارزی بین‌المللی مانند ویزاکارت و مسترکارت در کشور اظهار کرد: متأسفانه کارت‌های (VISA Card) و (Master Card) هر دو آمریکایی هستند و با ما همراهی نمی‌کنند و حتی بعد از برجام نیز این همکاری رخ نداد.»

او تصریح کرد: در حال تلاش هستیم تا فرمولی ایجاد کنیم وقتی گردشگر خارجی وارد فرودگاه امام در ایران می‌شود ما ارز آنها را تحویل بگیریم و به آنها کارت ریالی بدهیم و توریست بتواند هزینه‌ و خریدهای خود را انجام دهد و در بازگشت و زمان خروج از ایران، مابقی ارز به گردشگر خارجی برگردانده شود. بنابراین با بانک مرکزی این موضوع را جلو می‌بریم و ان‌شاءالله بانک مرکزی نیز این مسئله را جدی‌تر بگیرد، زیرا این مسئله یکی از گلوگاه‌های ماست.

مونسان عنوان کرد: در خروج ارز نیز چند روز قبل که خدمت معاون اول رئیس‌جمهوری بودیم، روی این مسئله تأکید داشتند زیرا هم‌اکنون گردشگران خروجی از ایران، دلار و یورو خارج می‌کنند و این فشار سنگینی به بدنه بانکی و ارزی کشور وارد می‌کند. بنابراین تلاش شد کارت ارزی بین‌المللی برای خروج از کشور فراهم شود، تا مسافران خارج از کشور برای خروج، به‌جای دلار و یورو از کارت‌های ارزی بین‌المللی استفاده کنند که این مسئله برای دولت بسیار مهم است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با همکاری یکی از بانک‌ها این کار صورت پذیرفت و امروز نخستین کارت ارزی خروج از کشور به نام اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری صادر شد که در جلسه هیئت دولت به او اهدا می‌شود و گردشگران خروجی نیز می‌توانند از این کارت استفاده کنند.

مونسان در اهمیت فراهم شدن کارت‌های ارزی بین المللی خاطرنشان کرد: تهیه این کارت‌ها امر بسیار مهمی بود زیرا ذهنیت منفی گردشگر خارجی نیز برای حمل این مقدار ارز و هزینه‌کرد برطرف می‌شود زیرا شاید ما ۳۰ سال در تحریم بودیم و عادت داریم پول نقد با خودمان حمل کنیم ولی آنها عادت ندارند مقدار زیادی دلار و ارز در سفرها همراه خود داشته باشند.

سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر