کد خبر: 599850 A

پیشنهاد سفری جذاب در جاده‌ای که به کوه‌های مریخی می‌رسد؛

می‌شود در ایران به مریخ سفر کرد؛ به‌جایی آن‌قدر عجیب که واقعا نامش را مریخ گذاشته‌اند. کوه‌هایی در جنوب‌شرقی ایران، در مسیر چابهار به گواتر، که اشکال و رنگ منحصربه‌فردشان مسحورتان می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سفر فقط رسیدن به یک نقطه نیست؛ می‌تواند خود مسیری باشد که دیدنی‌هایش شما را به وجد بیاورد. سفر در جاده‌ای پرپیچ‌وخم و شگفت‌انگیز که دیدن خود این جاده به تنهایی می‌تواند طی کردن آن را توجیه کند، چه برسد به اینکه در این مسیر بنادر سنتی و لنج‌های رنگارنگش را ببینید، از کنار تالاب صورتی رنگ رد بشوید و خود را در دل کوه‌های مینیاتوری یا مریخی ایران ببینید. آن‌وقت است که دیگر سفر به نهایت لذت می‌رسد.

تالاب لیپار 1

تالاب لیپار 2

 تالاب لیپار

فهرست گشت‌وگذار

چابهار در استان سیستان و بلوچستان شروع این سفر است؛ بندری با پاساژهای مدرن و بازارهای سنتی برای خرید و ساحلی زیبا برای تفریح. از چابهار به سمت شرق در مسیر گواتر راه بیفتید تا سفرتان آغاز شود؛ مسیری که با گذر از روستای رمین، تالاب لیپار را خواهید دید و پس از آن بندر بریس را رد می‌کنید و به کوه‌های مریخی می‌رسید. بندر پسابندر و در نهایت خلیج گواتر انتهای سفر شماست.

رمین: این روستا اولین مکانی است که در این مسیر آن را می‌بینید. اسکله‌ای آرام و کوچک با موج‌شکن‌هایی که در آن می‌توانید صدف‌های زیبایی ببینید. درخت انجیر معابد این روستا هم دیدنی است.

کوه‌های مریخی

کوه‌های مریخی

کوه‌های مریخی

 سه تصویر از کوه‌های مریخی

تالاب لیپار: در سمت راست جاده‌ای که می‌روید، دریای عمان است و تالاب لیپار یا تالاب صورتی را پس از گذر از روستای رمین، در سمت چپ خود خواهید دید. تالابی بسیار زیبا و خیره‌کننده که در ساحل آن حفره‌هایی وجود دارد که توسط خرچنگ‌ها ایجاده شده است. تالاب لیپار در تنگه‌ای مشرف به کوه قرار گرفته است. وجود درختچه‌های گز و پرندگان مختلف زیبایی این تالاب را دوچندان کرده است.

بندر بریس: این بندر ماهیگیری قدیمی در گذشته بسیار پررونق بوده و امروز هم با اینکه بندری تجاری نیست، اما همچنان یکی از بنادر ماهیگیری مهم در دریای عمان است. سری به اسکله آن بزنید و لنج‌ها و قایق‌های روی آبش را ببینید که منظره شگفت‌انگیزی دارد.

بندر بریس 1

بندر بریس 2

 دو نما از بندر بریس

کوه‌های مریخی: با گذر از بندر بریس، در سمت چپ خود به کوه‌های مریخی یا مینیاتوری می‌رسید. این بخش از سفر، زیباترین و شگفت‌انگیزترین قسمت آن است. جاده پرپیچ و خم و زیبایی را طی می‌کنید که سمت راست آن ساحل دریای عمان است و سمت چپش کوه‌هایی سفید رنگ که از 10 تا 100 متر ارتفاع دارند. کوه‌هایی آهکی که پدیده فرسایش آن‌ها به این شکل درآورده، کوه‌های ریز و درشتی که کنار هم قرار گرفته‌اند و منظره‌ای عجیب شکل داده‌اند، انگار که جزوی از زمین نیستند. به همین دلیل هم به آن‌ها کوه‌های مریخی می‌گویند.

پسابندر: دیدنی بعدی شما پس از گذر از کوه‌های مریخی، بندر پسابندر است. بندری کوچک با اسکله‌ای ماهیگیری که لنج‌ها و قایق‌ها در کنار آن آرام گرفته‌اند.

پسا بندر

پسا بندر

پسا بندر

 سه تصویر از پسا بندر

گواتر: این بندر کوچک و فقیر، آخرین نقطه سفر شما و آخرین نقطه ایران در این قسمت است. بندری لب مرز که ساکنانش با قایق‌های کوچک خود ماهیگیری می‌کنند. بندری که در کنار مرز پاکستان قرار دارد. در ساحل این بندر کوچک می‌توانید سوار قایق‌هایی شده و به دیدن جنگل حرا و دلفین‌ها بروید.

بازگشت: گواتر آخرین نقطه سفر است و باید همین راه آمده را برگردید تا به چابهار برسید. می‌توانید برنامه‌تان را طوری تنظیم کنید تا غروب را در بندر بریس باشید و در کنار صخره آن پایین رفتن خورشید را ببینید.

جاده‌ چابهار به گواتر

جاده‌ چابهار به گواتر

 دو نما از جاده زیبای چابهار به گواتر

حجم ویدئو: 24.63M | زمان ویدئو: 00:02:54
سیستان و بلوچستان مریخ چابهار کوه‌های مریخی سفر به مریخ از جنوب ایران سفر به مریخ گواتر کوه‌های مینیاتوری رمین تالاب لیپار بندر بریس پسابندر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر