کد خبر: 590960 A

آیین رونمایی از طرح کتابخانه‌ای به وسعت یک شهر، صبح امروز (17 بهمن ماه) با حضور محمدعلی نجفی (شهردار تهران)، پورسید آقایی (معاون حمل و نقل شهرداری)، مهدی فیروزان (مدیرعامل شهرکتاب) و مجید قاسمی (مدیرعامل فیدیبو) در ایستگاه متروی میدان ولیعصر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید قاسمی (مدیرعامل شرکت فیدیبو) در مراسم رونمایی از طرح کتابخانه‌ای به وسعت یک شهر گفت: در طرح کتابخانه‌ای به وسعت یک شهر با استفاده از اپلیکیشن فیدیبو به‌صورت لوکیشن‌بیس امکان دسترسی مسافران به بیش از هشت هزار کتاب الکترونیک و صوتی در حوزه‌های مختلف کتب عمومی اعم از شعر، رمان، داستان، کتاب علمی و مذهبی و... فراهم شده است. این کتاب‌ها به صورت رایگان در اختیار آنها که نرم‌افزار فیدیبو دارند، قرار می‌گیرد و تنها باید با ورود به ایستگاه مترو آن را فعال کرده و کد مخصوص دریافت کند.

وی ادامه داد: کتاب انتخابی مسافر تا یک ساعت در دسترس عمومی برای خوانش خواهد بود و در صورت خروج از مترو وقتی فرد مجدد وارد ایستگاه می‌شود این امکان را خواهد داشت که به ادامه مطالعه خود از آنجا که دیروز تمام شده بود، بپردازد. این طرح فعلاً در سه ایستگاه مترو راه‌اندازی شده و فاز بعدی ما تکمیل آن در تمامی ایستگاه‌های مترو است. حتی برنامه داریم برای تشویق به کتاب و کتابخوانی امکان استفاده از این نرم‌افزار را در سایر فضاهای شهری مثل دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و... نیز فراهم کنیم.

قاسمی درباره چگونگی رعایت کپی‌رایت استفاده از کتاب‌های این نرم‌افزار گفت: با همکاری خوبی که ناشران حرفه‌ای کشور ما داشتند، قرار شده این کتاب‌ها با حفظ رعایت قوانین کپی‌رایت و در ازای پرداخت در قبال هر دانلود روی این نرم‌افزار نیز استفاده شود البته در این مراحل اولیه نه برای ما و نه برای ناشران بحث‌های مالی مهم نبوده و نیست و هدفمان کمک به ترویج کتابخوانی و بالا بردن سرانه مطالعه است. هرچند در همین فاز ابتدایی با سرمایه‌گذاری شخصی شرکت فیدیبو یک و نیم میلیارد تومان هزینه شده است.

محمدعلی نجفی (شهردار تهران) نیز در سخنان کوتاهی اظهار داشت: ما از طرح‌های نو و استفاده از تکنولوژی برای هر فعالیتی مخصوصاً در حوزه فرهنگی و اجتماعی استقبال می‌کنیم. همه می‌دانیم که سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین است و چنین طرح‌هایی می‌تواند تشویق و انگیزه‌ای باشد به خصوص برای جوانان که حتی در رفت و آمدهای درآمدشهری خود با مترو نیز از کتاب خواندن غافل نشود.

photo_۲۰۱۸-۰۲-۰۶_۱۰-۳۱-۳۸

مترو تهران محمدعلی نجفی کتابخانه‌ای به وسعت یک شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر