کد خبر: 584490 A

کشف و مستندسازی چند گور اسلامی، قطعات ظروف سفالی متنوع، سه پایه‌های سفالی، جوش کوره، قطعات تغییر شکل یافته خاکستر کوره و بقایای استخوان جانوری بخشی از دستاوردهای هفتمین فصل کاوش باستان‌شناسی در شهر گرگان/جرجان است.

به گزارش ایلنا، محمد مرتضایی (سرپرست هفتمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی شهر گرگان/جرجان) با اعلام این خبر و پایان کاوش‌ها گفت: هفتمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی شهر گرگان/جرجان بعد از ۱۲ وقفه با استقرار هیات در شهر گنبدکاووس انجام شد.

این عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی افزود: براساس بررسی‌های می‌دانی دهه ۸۰ در محدوده ضلع جنوبی شهر گرگان و اراضی روستای چای بوئی در حاشیه شمالی رودخانه چل چای، تعداد فراوانی قطعات جوش، توپی، سه پایه‌های کوره، سفال‌های دفرمه شده مشاهده و جمع‌آوری شد که دلیلی محکم برای اثبات فرضیه استقرار کارگاه‌های سفالگری در این بخش از شهر گرگان است.

 تنوع ظروف سفالی

او افزود: تنوع گونه‌های ظروف سفالی ساده تا لعابدار شهر گرگان و روش‌های ساخت و تولید آن‌ها و مشخصات فنی کارگاه‌های سفالگری، ضرورت مطالعه و کاوش به منظور جمع آوری داده‌های باستان‌شناسی و مطالعات باستان سنجی به منظور شناخت دقیق و بیشتر ساختار کارگاه‌های تولید سفال در شهر گرگان، از اهداف اصلی هفتمین فصل کاوش باستان‌شناسی در شهر گرگان بوده است.

 دستبرد سود جویان به کارگاه سفالگری

مرتضایی تصریح کرد: متاسفانه بر اثر وقفه بوجود آمده در طی سالهای اخیر، یکی از کارگاه‌های سفالگری در این محدوده که نسبت به سایر کارگاه‌های سفالگری اطراف دارای ارتفاع بیشتری بوده توسط سودجویان اشیای عتیقه در چندین نقطه مورد دستبرد و تخریب قرار گرفت که براساس همین اتفاق ناخوشایند و به لحاظ اهمیت، موضوع کاوش نجات بخشی و مستندسازی این کارگاه در دستور کار هیات قرار گرفت.

وی اظهار داشت: با شبکه‌بندی کارگاه سفالگری به ابعاد ۱۰×۱۰ مترمربع با جهت شمالی- جنوبی و احتساب مدت زمان کاوش و میزان منابع ریالی با اولویت ادامه حفاری و خواناسازی چاله‌های حفاری قاچاق، در این فصل با ادامه حفاری تا عمق ۱۵۰- سانتی متر از نقطه شاخص اندازه‌گیری در ۱ ترانشه ۱۰×۱۰ و ۴ ترانشه ۵×۵ مترمربع، ۱ کوره سفال‌پزی در بخش شمالی و ۱ کوره در بخش جنوبی با پلان مربع- مستطیل و مصالح ترکیبی آجر و ۲ ساختار معماری به صورت جرزهای منفرد با مصالح آجرهای شکسته نامنظم و ملات گل در بخش غربی، کشف شد.

 کشف چند گور اسلامی

به گفته این باستان‌شناس، کشف و مستندسازی چند گور اسلامی در بخش میانی و بالای کارگاه سفالگری بخش دیگری از دستاوردهای کاوش باستان‌شناسی در این فصل بوده است.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد: با ادامه کاوش‌های باستان‌شناسی در سال آتی و بهره‌گیری از علوم میان رشته‌ای بتوان نسبت به شناسایی و معرفی این گورهای بجامانده اقدام کرد.

سرپرست هیأت کاوش گفت: جمع آوری قطعات ظروف سفالی متنوع و فراوان از همه گونه‌های رایج در شهر گرگان در حین حفاری، توپی، جای توپی، سه پایه‌های سفالی، جوش کوره، قطعات تغییر شکل داده شده، قطعات ظروف سفالی که دارای پخت ناقص بوده به همراه خاکستر کوره و بقایای استخوان جانوری از نتایج ارزشمند کاوش در فصل هفتم بوده است.

به گفته مرتضایی در ‌‌نهایت با توجه به محدودیت زمانی، کاوش در این فصل متوقف و ادامه آن به سال بعد موکول شد.

او تصریح کرد: همچنین با همکاری پایگاه شهر باستانی گرگان پس از جمع آوری اطلاعات مورد نیاز و مستندسازی ساختارهای معماری مکشوفه و داده‌های باستان‌شناسی، تمام سطح ترانشه‌های حفاری شده پوشیده و اقدامات حفاظتی لازم لحاظ شد.

 هفتمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی شهر گرگان/جرجان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

گنبدکاووس شهر تاریخی گرگان کشف گورهای اسلامی و قطعات ظروف سفالی متنوع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر