کد خبر: 582892 A

احد آزادیخواه (سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس) گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس اخیرا طرح‌های مربوط به صداوسیما را در دستور کار خود قرار داده که یکی مربوط به نحوه چگونگی اداره صداوسیما و دیگری بررسی راه‌اندازی رادیو و تلویزیون خصوصی است.

به گزارش ایلنا، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس به همراه محمد اسماعیل سعیدی و عباس سرمست، نمایندگان تبریز و از دبیران کمیسیون فرهنگی مجلس، از بخش‌هایی از معاونت برونمرزی دیدار کردند.

احد آزادیخواه گفت: با بررسی عملکرد شبکه‌های برونمرزی مشخص است این معاونت ماموریت‌های خود را در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در حوزه‌ها و کشورهای مختلف به خوبی انجام داده است.

وی افزود: در سفرهای ماموریتی خارج از کشور، شاهد تاثیر فعالیت‌های شبکه‌های برونمرزی در صدور پیام انقلاب و معرفی ایران اسلامی هستیم و می‌توان گفت عملکرد خوب این رسانه‌ها عمق استراتژی جمهوری اسلامی را در خارج از مرزها افزایش داده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه شبکه های برونمرزی فرصت خوبی را برای صدور پیام انقلاب فراهم کرده است، تاکید کرد: مسئولان باید با حمایت های خود به توسعه کمی و کیفی شبکه های برونمرزی کمک کنند و در این مسیر کمیسیون فرهنگی مجلس می تواند تاثیرگذار باشد.

این نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین خاطرنشان کرد: در حوزه بودجه تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس و نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده بر این است که سهمی از بودجه سالانه دولت را برای هزینه‌های تولید محتوای صداوسیما به ویژه در بخش برونمرزی اختصاص دهد.

پیمان جبلی،معاون برونمرزی صدا و سیما نیز با تشریح فعالیت‌های شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی این معاونت گفت: برنامه سازی و اقداماتی که در شبکه های برونمرزی صورت می‌گیرد با شبکه‌های داخلی رسانه ملی قابل قیاس نیست چرا که حوزه فعالیت و مخاطبان ما در خارج از مرزها هستند و علاوه بر ضرورت توجه به گوناگونی سلایق و نیازسنجی مخاطبان، حساسیت‌های ویژه‌ای نیز وجود دارد.

جبلی ادامه داد: در شبکه‌های برونمرزی رقبای بسیار جدی داریم و خنثی کردن دسیسه‌ها و توطئه‌های دشمنان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی بر عهده شبکه‌های برونمرزی است اما مسئولان، کمتر با وظایفی که برونمرزی بر عهده دارد، آشنایی دارند و توجه چندانی به این شبکه‌ها نمی‌شود.

جبلی همچنین تصریح کرد: در حوزه برونمرزی با کارشکنی‌های حاکمیت جهانی روبه رو هستیم و بیشتر سازمان‌های بین المللی و رسانه‌های بزرگ در جبهه مقابل ما هستند و نخستین جایی که در بحث تحریم‌ها در معرض آسیب قرار می‌گیرد شبکه‌های برونمرزی است چرا که ماهواره‌ها، فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و قوانین مربوط به آنها در اختیار ما نیست.

معاون برونمرزی صدا و سیما تاکید کرد: با وجود تمام مشکلات و کاستی‌ها، همکاران با اخلاص، تمام تلاش خود را برای افزایش کمی و کیفی برنامه‌ها بکار بسته‌اند و عزم و اراده خود را جزم کرده‌اند تا از این سنگر خط مقدم با تمام توان دفاع ، و همجه‌ها علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی را خنثی کنند.

جبلی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که فرمودند پیام انقلاب اسلامی راه خود را باز کرده و به اقصی نقاط جهان رسیده است، گفت: رسانه باید زودتر از حاکمیت پیام خود را منتقل کند و همین مسئولیت رسانه ملی را سنگین‌تر می کند.

وی با تاکید بر ضرورت مدیریت افکار عمومی در داخل و خارج از کشور گفت: پرچم جمهوری اسلامی در روشنگری و اعلام حقایق و دفاع از مظلومان به دست رسانه ملی است و نباید اجازه دهیم رسانه‌های معاند با دروغ پردازی‌های خود، چهره جمهوری اسلامی را تخریب کنند.

معاون برون‌مرزی در ادامه سخنان خود درباره ساختار معاونت برونمرزی گفت: تحولات بزرگی در بیست ساله اخیر در حوزه برونمرزی اتفاق افتاده است و حدود 20‌ سال پیش تنها چند رادیو و یک سیمای عربی در این معاونت وجود داشت و شبکه‌های تلویزیونی به گستردگی امروز نبود ولی امروز معاونت برونمرزی وارد رقابت جدی با دیگر رسانه‌ها شده و شبکه‌های العالم، پرس تی وی، هیسپان تی وی و چند شبکه دیگر را راه اندازی کرده  و رادیوهای برون مرزی از 10 رادیو به 34 رادیو با بیش از 30 زبان رسیده است.  وی در پایان با ابراز امیدواری از افزایش حمایت‌های نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس از معاونت برونمرزی گفت: با افزایش همکاری‌ها و حمایت‌های نمایندگان مجلس می‌توان علاوه بر معرفی بیشتر و بهتر شبکه‌های برونمرزی، همچون گذشته برای انعکاس واقعی از ایران امروز گام های اساسی و مهمی برداریم.

هیات نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین از شبکه‌های العالم، سحر و اداره کل خبر و تفسیر بازدید کردند و با عملکرد این مجموعه‌ها آشنا شدند.

کمیسیون فرهنگی مجلس چگونگی اداره صداوسیما راه‌اندازی رادیو و تلویزیون خصوصی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر