کد خبر: 582887 A

تغییر سالن اجرای نمایش «هنر» از شهرزاد به پالیز و اجرای «میرمحنا» به کارگردانی سیروس کهوری‌نژاد در جشنواره تئاتر فجر دو خبر از تازه‌های تئاتر است.

به گزارش ایلنا، سیروس کهوری‌نژاد بازیگر و کارگردان باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون از اجرای نمایش «میرمحنا» در جشنواره تئاتر فجر خبر داد.

سیروس کهوری بازیگر باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون درباره فعالیت‌ جدید تئاتری‌اش عنوان کرد: قرار است نمایش "میر محنا" را برای اجرا در تماشاخانه سرو آماده کنم و این روزها با گروه نمایش در حال تمرین و رساندن خود به اجرا هستیم که ۷ و ۸ بهمن ماه به تهیه کنندگی بنیاد تئاتر روایت فتح در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌رود.

وی در همین زمینه افزود: متن نمایش را خودم نوشته‌ام و داستان این نمایش تاریخی درباره شخصیت‌های مهم تاریخ معاصر جنوب کشور و دو شخصیت امام قلی خان و میر مهنای بندر ریگی است. میر محنا حدود 100 سال قبل در جنوب می‌زیسته است و جزو سردارانی بوده که در بوشهر حضورداشته است و علیه اشغالگران قیام و رشادت‌های زیادی انجام داده است. امام قلی خان هم در دوره شاه‌عباس زیست می‌کرد و علیه استعمارگران پرتغالی قیام می‌کند و با رشادت نیروهای اشغالگر را از جزیره هرمز بیرون می‌کند.

تا کنون حضور جلیل فرجاد، آرش ابراهیم‌زاده، تیما پوررحمانی و پانته‌آ کیقبادی به عنوان بازیگر در این پروژه قطعی شده است.

به زودی فهرست بازیگران و عوامل این نمایش اعلام می‌شود.

 قابل به اشاره است کهوری‌نژاد فارغ‌التحصیل از دانشکده هنرهای زیبای تهران است و نگارش و کارگردانی فیلم کوتاه داستانی دنیای من (سال ۱۳۶۴) در انجمن سینمای جوان بندرعباس از نخستین کارهای هنری جدی‌اش است. سیروس کهوری نژاد از سال 1359 با نمایش متوری به کارگردانی شهره لرستانی در دانشکده هنرهای زیبای تهران کار بازیگری را آغاز کرد. وی در سال ۱۳۶۵ فیلم «بی‌بی» را ساخت. نخستین کار سینمایی کهوری نژاد سال ۱۳۶۷ بازی در آن‌سوی غروب بود. وی در نمایش‌های بابور، شهرزاد، جهاز جادو، عروسی چاه، تاجر ونیزی، الکترا، با دریا، رعنا، باران، رویای خلیج‌فارس، اذان صبح و وهم سرخ، دزدان و چند نمایش دیگر بازی کرده است. او در حوزه نگارش، نمایش‌نامه‌های بادبادک‌ها، داغ پوست، بازنویسی ماه و پلنگ، فیلم‌نامه سینمایی رها و انیمیشن زرد و سرخ را به رشته تحریر درآورده است. اخراجی‌ها، یوسف، ولایت عشق، روز واقعه، بیا با من، سال‌های بی‌قراری، ولایت عشق، زخمی، روزی که زن شدم، دختری به نام تندر، اخراجی‌های 1و2و 3، تهران 1500 و سریال‌های دومین انفجار، یک‌لحظه دیرتر، او هیچ گناهی نداشت، اروند، رد پای دوست، ماه مهربان، ولایت عشق، در شهر خانه آرزوها، زیر بازارچه عمده کارهای بازیگری کهوری‌نژاد در سینما و تلویزیون هستند. سیروس کهوری‌نژاد، جایزه‌ی سوم بازیگری برای نمایش «رعنا» از جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، را در کارنامه دارد.

«هنر» به پالیز رسید

نمایش «هنر» به نویسندگى یاسمینا رضا و به ترجمه و کارگردانى وحید رهبانى و تهیه کنندگى محمد علی محمدی با انصراف از اجرا در سالن شهرزاد به تماشاخانه پالیز مى‌رود.

رهبانى دلیل این انصراف را مشکلاتی که سالن شهرزاد براى این گروه نمایشى ایجاد کرده با وجود آماده بودن کار و تمرین‌ها و تبلیغات زیاد عنوان کرده است؛ این درحالى است که تماشاخانه پالیز براى دلجویى از این گروه نمایشى از این اثر دعوت به حضور کرده است.

«هنر» در جشنواره سی‌وششم تئاتر فجر نیز خواهد داشت با این حال اجراى عمومى خود را از ٢٨ دى ماه ساعت ١٨:٣٠ در تماشاخانه پالیز آغاز مى‌کند.

در این نمایش که داستان سه دوست قدیمی را روایت می‌کند، داریوش فرهنگ، امید روحانی و محسن حسینی به ایفای نقش می‌پردازند.

بازیگران این اثر نمایشى عبارتند از داریوش فرهنگ، امید روحانی، محسن حسینی.

از دیگر عوامل مى توان به رضا رزم (طراح) ، علی‌رضا گودرزی( دستیار اول کارگردان)، پیمان منفرد، امیر شاکری ( دستیاران دوم کارگردان) ، آماندا موسوی ( منشى صحنه ) ، علی‌رضا دربانی ( طراح گرافیک) ، مهدی شاه‌حسینی ( عکاس) ، ستاره انتظار( دستیار تولید ) ، مهدی سلمانی( دستیار طراح ) ، سید قاسم غضنفری، رضا تحقیقی، سپهر محمودی( ساخت دکور ) و سارا حدادى( مشاور رسانه اى و تبلیغات - مکث) اشاره کرد.

این نمایش سال‌ها پیش با بازى سعید پورصمیمی، فرهاد آئیش و داود رشیدى به صورت تله تئاتر اجرا شده است.

علاقمندان جهت تهیه بلیت در سى و ششمین جشنواره تئاتر فجر مى‌توانند به سایت ایران نمایش به آدرس irannamayesh.com و برای اجراى عموم به سامانه تیوال یا گیشه سالن مراجعه کنند.

هنر میرمحنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر