کد خبر: 567861 A

فصل اول پروژۀ بین المللی ربع رشیدی تبریز به منظور فراهم کردن مقدمات پیشنهاد ثبت این محوطۀ باستانی دارای لایه‌هایی از دوران‌های ایلخانی تا میانۀ صفویه و قاجاری در فهرست میراث جهانی یونسکو انجام شد.

به گزارش ایلنا، بهرام آجورلو؛ سرپرست هیأت باستان شناسی و دانشیار باستان شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز امروز «شنبه» با اعلام این خبر گفت: در فصل اول پروژۀ بین‌المللی ربع رشیدی، علاوه بر گمانه زنی باستان شناختی، نمونه‌برداری‌های باستان‌سنجی و آزمایشگاه مواد و مصالح مرمتی، مطالعات ژئورفرنس، ژئوفیزیک، لیزر اسکن سه بعدی و مطالعات مرمتی برج بزرگ جنوبی به روش برداشت رلووه و آندوسکوپی سازه انجام شده است.

او افزود: محوطۀ باستانی معروف به ربع رشیدی یا رشیدیه در مجاورت محلات عباسی و یوسف‌آباد در شمال شرقی تبریز با وسعت حدود 13 هکتار یک اثر ملی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است.

این باستان شناس اظهار داشت: ابعاد واقعی اراضی آن با حساب بخش‌هایی که بیرون از حصار قرار داشته و در چهار دهۀ اخیر زیر ساخت و سازهای شهری و یا تصرفات غیر قانونی رفته، حدود 30 هکتار است.

به گفته آجرلو، این اثر ملی دارای لایه‌هایی از دوران‌های ایلخانی تا میانۀ صفویه است و حتی به صورت پراکنده شواهدی از معماری متأخر قاجاری نیز در اینجا گزارش شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: هیأت بین المللی ربع رشیدی با مشارکت ادارۀ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مؤسسۀ باستان شناسی آلمان در ربع رشیدی  پس از یک وقفۀ ده ساله، و بر اساس چهار تفاهم نامه همکاری متقابل  اولین فصل کاوش و مطالعات بلند مدت بین المللی چند جانبه را شروع کرد.

او فراهم کردن مقدمات برای پیشنهاد ثبت محوطۀ باستانی ربع رشیدی تبریز در فهرست میراث جهانی یونسکو تا افق 1404 با توجه به ثبت وقفنامۀ ربع رشیدی در فهرست میراث معنوی یونسکو و فراهم کردن مقدمات برای آزادسازی اراضی تحت تصرف غیرقانونی و گسترش محدودۀ تحت حفاظت و تملک ادارۀ کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، آذربایجان شرقی را از اهداف راهبردی هیأت بین المللی ربع رشیدی اعلام کرد.

آجرلو افزود: معرفی اثر ملی ربع رشیدی در ابعاد جهانی به مناسبت رویداد بین المللی تبریز 2018 و تبدیل کاربری اثر در بلند مدت و پس از تکمیل گام به گام عملیات‌های کاوش و مرمت به یک پارک موزۀ گردشگری در شهر تبریز نیز چشم انداز و دیگر اهداف راهبردی هیأت بین المللی ربع رشیدی را تشکیل می‌دهد.

فصل اول پروژۀ بین المللی ربع رشیدی تبریز با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگر انجام شد.

ربع رشیدی تبریز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر