کد خبر: 567857 A

مراسم اختتامیه هفته هنر هرمز با حضور جمعی از مسئولین و هنرمندان در مجموعه تئاتر باران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مراسم اختتامیه هفته هنر هرمز  در مجموعه تئاتر باران برگزار شد. در این مراسم همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، سعید اسدی، احسان عبدی‌پور و جمعی از هنرمندان و مسئولین استان هرمزگان حضور داشتند.

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه هفته هنر هرمز  قرائت

در شروع مراسم و پس از قرائت قرآن و سرود ملی، پیام سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،توسط همایون امیرزادهمشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشادقرائت شد.

امیرزاده در ادامه متذکر شد: خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت موسیقی آیینی جنوب، مرحوم محمد هرمزی(خالو محمد قنبر) موجب تاسف و تاثر شد. اما مرگ شادمانه خالو قنبر در میانه صحنه به نوعی پرواز هنر هرمز بود و امیدوارم این صحنه ای که خالو قنبر برای هرمز به یادگارگذاشته به درستی حفظ شود.

اما جا دارد از مدیران تئاتر باران تشکر کنم که با مهربانی این هفته هنر را به شایستگی برگزار کردند وپشت و پناه هنرمندان هرمز بودند، همینطور مدیر ارشاد جزیره هرمز و فرهادخوشه که دبیر اجرایی هفته هنر هرمز بود تشکر کنم.

تقدیر از مدیر تئاتر باران در اختتامیه هفته هنر هرمز

 پس از آن با حضور همایون امیرزاده، مهدی شفیعی، فاطمه ذوالقدر، سعید اسدی و مهدی سلامتی لوح‌ تقدیر به فهیمه امن زاده مدیریت مجموعه تئاتر باران به پاس حمایت، همراهی و همگامی در برگزاری هفته هنر هرمز اهدا شد.

امن‌زاده ضمن خیرمقدم به هنرمندان و مسئولین بیان کرد: اختتامیه قرار نبود که به این شکل برگزار شود، ما افتتاحیه بسیار پرشور و هیجانی داشتیم و قرار ما برای اختتامیه نیز به همین نحو بود؛ اما متاسفانه مرگ خالو محمد قنبر هرمزی باعث شد که ما چند روزی در سوگ او بنشینیم. ما یک هفته با هنرمندان هرمزی در اینجا زندگی کردیم و من چیزهای زیادی از آن‌ها یاد گرفتم. این عزیزان شور و عشقی دارند که آن را به ما نیز منتقل کردند و هنرمندان هرمز مطمئن باشند ما تا جایی که توانایی و بضاعت داریم، هیچگاه تنهایشان نمیگذاریم. در پایان من از مسئولین عزیز تقاضا دارماین راهی را که ما در بخش خصوصی شروع کرده ایم با حمایتشان بتوانیم ادامه دهیم.

ایده‌ تئاتر باران برای برگزاری هفته هنر هرمز بسیار ارزشمند است

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز ضمن تسلیت و ابراز همدردی با هنرمندان هرمز عنوان کرد: ایده‌ای که مجموعه فرهنگی تئاتر باران برای برگزاری هفته هنر هرمز داشتند، ایده بسیار ارزشمندی است. ما بسیار زیاد به این اتفاقات خوب نیاز داریم. خرده فرهنگ‌ها و اقوام ما بسیار به گفت‌و‌گوهای بین فرهنگی نیاز دارند. چقدر خوب است که بعد از سال‌ها که همیشه دولت و رویدادهای دولتی سعی می‌کرد اتفاقات اینچنینی را پیگیری کند و رقم بزند، بخش خصوصی و جامعه مدنی به برگزاری اینگونه اتفاقات دست زده. من بسیار امیدوارم که اینگونه اتفاقات فقط محدود به مراوده با پایتخت نشود و استان‌ها بین خود نیز این اتفاقات خوب را داشته باشند و این اجراها مبنای گفت‌و‌گو و مراودات فرهنگی بین اقوام و استان‌های مختلف که دارای فرهنگ‌های گوناگون هستند، بشود. این اتفاق خوب، با حادثه ناگواری که برای خالو محمد قنبر افتاد، باعث شد تا کام همه ما تلخ شود. من اعتقاد دارم فردی مانند خالو محمد قنبر، که زندگی خود را با آیین سپری کرد و سعی کرده که شادی‌ها و غم‌های زندگی خود و اطرافیانش را نیز با آیین سپری کند، آیین‌ها نیز در زندگی او نقش ویژه‌ای داشته. من از خیام وقار کاشانی، فهیمه امن‌زاده و مجموعه تئاتر باران بسیار سپاسگزارم و امیدوارم که بتوانیم همچنان از فعالیت‌هایی اینچنینی نهایت حمایت را انجام دهیم.

فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون فرهنگی مجلس: برگزاری هفته هنر هرمز را به فال نیک می‌گیرم

فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون فرهنگی مجلس نیز با بیان اینکه این حادثه یک حکمت است، افزودبه امید خدا، توجه ایرانیان عزیز به هرمز و هنر هرمز و هرمزگان بیشتر شود و با دید دیگری به این هنر نگاه کنند. دیشب که من پای دردودل دوستان نشستم؛ همه این کوتاهی‌ها و کمبودها ناشی از ما و مسیر ما است؛ در حال حاضر که ما مسئول هستیم و مسئول شدیم، باید با چشم دیگری به جزیره هرمز نگاه کنیم. هم‌چنین با همکاری با هم سعی کنیم بخشی از محرومیت‌های آن جزیره را از بین ببریم؛ محرومیت مردمان غیور منطقه‌ای که در تمام مدت همیار، هم‌دل و هم‌دوش مردم ایران بوده‌اند و برای انقلاب اسلامی ایران و آرمان‌های آن جنگیده‌اند و مبارزه و استقامت کرده‌اند.

او در ادامه و ضمن ابراز خرسندی از برگزاری هفته هنر هرمز بیان کرد: من این جشنواره را به فال نیک می‌گیرم و بسیار خوشحال شدم که با این مردم مهربان و هنرمند در این هفته آشنا شدم. من در کمیسیون فرهنگی تلاش می‌کنم که از بعد فرهنگی، نگاه ویژه‌ای به این منطقه شود. امیدوارم راه خالو محمد قنبر برای جوانان ما ادامه داشته باشد و این نوع مرگ، شهادت در راه هنر است.

مهدی سلامتی؛ مدیر اداره ارشاد هرمز: جایزه‌ای با نام خالو محمدقنبر هرمزی در نظر گرفته شود

در ادامه مراسم مهدی سلامتی با بیان خاطره‌ای از خالو محمد قنبر هرمزی و شیوه تمریناتی که باهم داشتند، بیان کرد: خالو محمد قنبر همیشه به ما می‌گفت تا جایی که نفس دارم در کنارتان هستم و همین‌گونه هم شد. شاید خالو محمد قنبر تک و بی‌نظیر بود؛ اما ما هنرمندان و اساتید بسیاری داریم که باید قدرشان را بدانیم. از تمام عزیزانی که در این مدت با ما همراهی و همگامی کردند؛ مجموعه تئاتر باران که با ما در برگزاری هفته هنر هرمز نهایت همکاری را داشتند، سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی که بعد از آن اتفاق با قلبی متواضع به اینجا تشریف آوردند و مرهمی بر زخم ما شدند، سعید اسدی و فاطمه ذوالقدر که در این روزها کنار ما بودند. پیشنهاد من به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که جایزه‌ای با نام خالو محمدقنبر هرمزی در نظر گرفته شود و طی مراسمی این جایزه اهدا شود تا هرسال، یاد و شان آن بزرگوار حفظ شود.

سپس ویدئویی از آخرین اجرای خالو محمد قنبر هرمزی که در هفته هنر هرمز اتفاق افتاد پخش شد.

بعد از آن احسان عبدی‌پور از کارگردانان موفق سینما که اهل هرمز است، متن لوح تقدیر را قرائت کرد و بیان کرد که هدایای نقدی‌ای از طرف سید عباس صالحی، مهدی شفیعی و فاطمه ذوالقدر برای هنرمدان هرمزی در نظر گرفته شده. متن لوح یادبود به شرح زیر است:

پس از آن با حضور مهدی شفیعی، فاطمه ذوالقدر، سعید اسدی و مهدی سلامتی لوح‌های تقدیر به هنرمندان هرمزی و مدیریت مجموعه تئاتر باران اهدا شد.

مراسم با گرفتن عکس یادگاری هنرمندان و مسئولین به پایان رسید‌.

هفته هنر هرمز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر