کد خبر: 566243 A

اصغر فرهادی:

اولین نشست خبری اصغر فرهادی بعد از پایان فیلمبرداری فیلم "همه می‌دانند" برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از خبرگزاری افه اسپانیا، در این نشست که شامگاه یکشنبه (12 آذر) در مادرید برگزار شد، فرهادی طی سخنانی گفت: فیلمی که در آن فقط کارگردان دیده شود، کارکرد ندارد، بلکه کارگردان باید در اثر خود  دیده نشود زیرا هر اندازه حضور کارگردان کمتر باشد، فضای بیشتری برای بیننده وجود دارد.

وی با اشاره به تجربه جدید همکاری با بازیگرانی همچون خاویر باردم گفت: خاویر باردم بازیگر خوب و با استعدادی است و او متعلق به دسته‌ای از بازیگران است که در هنگام بازی و ایفای نقش  فاصله خود را  با شخصیت  کاملاً حذف می‌کند و هر ثانیه باید به آنچه که اجرا می‌کند، معتقد است.

فرهادی ادامه داد: فیلمبرداری فیلم "همه می‌دانند" 14 هفته به طول انجامید و داستان فیلم زمانی به ذهن من رسید که  12 سال پیش به جنوب اسپانیا سفر کردم و در یکی از روزها که در حال گردش در شهر بودم، متوجه شدم  خیابان‌ها پر از تصاویر یک دختر بچه گم شده بود که گروهی او را به گروگان گرفته بودند.

وی با اشاره به فیلم‌های که روی وی تأثیر گذاشته‌اند، گفت: یکی از فیلم‌هایی که بیشترین الهام را از آنها گرفتم، فیلم راشومون اثر آکیرا کورو ساوا بود و آنچه از این فیلم‌ها و تجربه شخصی خودم متوجه شدم این است که می‌توان همه  مسائل را در دو کلمه خشونت و محبت خلاصه کرد.

فرهادی با تاکید بر اینکه کارگردان باید اهل مشورت باشد، ادامه داد: کارگردانی به معنی دانستن بیشتر از دیگران نیست، من باید حرف دیگران را نیز گوش کنم. این نیست که ندانم کارم را چگونه انجام دهم، بلکه به صحبت با بقیه اعتماد دارم، اگر فقط یک متن را اجرأ کنیم، خسته‌کننده است.

وی در پاسخ به پرسشی پیرامون وضعیت زنان در ایران و سینمای ایران گفت: در ایران، وضعیت بسیار متفاوتی با بقیه جهان در این زمینه وجود دارد و زنان باوجود برخی کمبودها  اما نتایج ویژه‌ای کسب کردند در ایران در برخی از بخش‌ها زنان به نسبت مردان فعال‌تر هستند، ما عکاسان و کارگردانان زن بسیار خوبی داریم که حتی تعداد انها بیشتر از برخی کشورهاست.

کارگردان فیلم فروشنده ادامه داد: به‌صورت کلی در جهان سینما به طور کلی، قدرت در دستان مردان است و همین مسئله اجازه نمی‌دهد تا رفتاربا زنان اغلب از کلیشه‌ها خارج نشود.

اصغر فرهادی نشست خبری اصغر فرهادی بعد از پایان فیلمبرداری فیلم همه می‌دانند اصغر فرهادی در اسپانیا نشست خبری اصغر فرهادی در اسپانیا فیلم همه می دانند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر