کد خبر: 555755 A

مجتبی آقایی گفت: امسال و در جشنواره هنرهای تجسمی با توجه به آثاری که از هنرمندان افغانستانی در فرهنگسرای نیاوران دیدم می‌توانیم بخش ویژه‌ای را به هنرمندان این کشور در قسمت بین‌الملل اختصاص دهیم.

به گزارش ایلنا، مجتبی آقایی (دبیر دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر) پس از بازدید از نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان با عنوان «نیمروز» گفت: امسال و در جشنواره هنرهای تجسمی با توجه به آثاری که از هنرمندان افغانستانی در فرهنگسرای نیاوران دیدم می‌توانیم بخش ویژه‌ای را به هنرمندان افغانستانی در قسمت بین‌الملل اختصاص دهیم.

مجتبی آقایی (دبیر دهمین جشنواره تجسمی فجر) در  ادامه صحبت‌هایش اظهار داشت: هنر و فرهنگ دو کشور ایران و افغانستان هم‌پوشانی زیادی با هم دارند و در حقیقت این دو کشور یک اقلیم فرهنگی محسوب می‎شوند.

وی همچنین هنر تجسمی افغانستان را  دارای ‎ظرفیت‎های بسیاری عنوان کرد و افزود: پیشینه غنی افغانستان در هنرهای تجسمی انکارناپذیر است و همین پیشینه غنی موجب شده تا در این نمایشگاه شاهد آثار شگفتی باشیم و کارهایی را ببینیم که به نوعی پیام رسان دغدغه‎ها، سمبل‎ها نگرانی‎های مردم این کشورهستند.

آقایی با ذکر این نکته که جشنواره فجر از اختصاص بخش ویژه‌ای به هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی افغانستان استقبال می‌کند گفت: آثار هنری هنرمندان افغانستانی از ارزش هنری خوبی برخوردارند. از این‌رو این حرکت می‌تواند ارزش فرهنگی فوق‎العاده‎ای داشته باشد و موجب تحکیم روابط دو ملت و نیز زمینه‌ساز  آشنایی هر چه بیشتر مردم ایران با فرهنگ و هنر مردم کشور افغانستان شود.

بیش از ١٥ هنرمند افغانستانی از ٥٣ هنرمند شرکت‌کننده در این نمایشگاه در فرهنگسرای نیاوران حضور دارند که در طول برگزاری این نمایشگاه به اجرای پرفورمنس و ورک شاپ‌های مختلف خواهند پرداخت.

در آیین افتتاحیه این نمایشگاه شخصیت‌های فرهنگی و هنری بسیاری حضور داشتند که از میان آن‌ها می‌توان به علی مرادخانی (معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد)، مجید ملانوروزی (مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی)، مهنام (معاون امور اجتماعی یونسکو)، نگار گرامی (نماینده برنامه جهانی غذا در ایران)، علی بابا اورنگ (هنرمند افغانستان)، پروین نوبهار (نماینده کانون حمایت از کودکان کار)، الیاس علوی (نقاش هنرمند و شاعر افغانستانی)، سیوانکا داناپالا (رییس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ایران) حضور داشتند.

نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان با عنوان «نیمروز» از ١٢ تا ٢٦ آبان در گالری شماره ١ فرهنگسرای نیاوران برپاست. علاقمندان می‎توانند در روز‎های عادی از ساعت ١٠ الی ٢٠ و در روز‎های تعطیل از ساعت ١٤ الی ٢٠ به گالری شماره ١ در فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

جشنواره فجر اختصاص بخش ویژه به هنرمندان افغانستان در جشنواره فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر