کد خبر: 555274 A

درخواست مردم شهرهای مختلف عراق برای اجرای «نفس المهموم»

سعید اسماعیلی کارگردان نمایش صحنه‌ای«نفس المهموم» از درخواست مردم شهرهای مختلف عراق برای اجرای این کار در شهرشان خبر داد.

درخواست مردم شهرهای مختلف عراق برای اجرای «نفس المهموم»

به گزارش ایلنا، نمایش «نفس المهموم» همزمان با ایام پیاده‌روی اربعین، به اجرای سوم خود در نجف اشرف رسید.

سعید اسماعیلی کارگردان این نمایش صحنه‌ای با اشاره به سنگین بودن حجم کار صحنه‌ای در کشور عراق گفت: «زمینه‌سازی و مهیا کردن شرایط اجرای نمایش صحنه‌ای در چنین حجمی بسیار کار سختی است، آن هم با توجه به اینکه محیطی که برای اجرای نمایش در نظر گرفته شده بود و سال‌های گذشته نمایش «النجم الثاقب» درآن محیط روی صحنه می‌رفت، از ما گرفته شد و ما از ابتدای محرم امسال مجددا برای در اختیار گرفتن این محیط و تجهیز و ساخت سوله با مسئولان وارد مذاکره شدیم تا نهایتا توانستیم این محیط را در اختیار بگیریم.»

وی افزود: انتقال تجهیزات از ایران یکی دیگر از سختی های کار بود که دغدغه اصلی دوستان ما در زمان پیش تولید بود.

اسماعیلی با اشاره به استفاده از هنروران عراقی برای این کار گفت: «سناریو و طرح اصلی قصه باید طوری می بود که در زمان کوتاهی نمایش به نقطه سرانجام برسد و مردم نیز بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. چرا که مخاطبان ما زائران اربعین هستند و طبیعتا فرصتی که برای آنها برای تماشای این نمایش به وجود آمده است، کوتاه است. و مانند نمایشهای کلاسیک نیست که مخاطب با آمادگی به تماشای کار ما بنشیند، بلکه در حین تماشای کار با نمایش ارتباط برقرار می کند.»

این کارگردان تئاتر، با اشاره به عنوان نمایش«نفس المهموم» گفت : «شاید نتوان یک عنوان مشخص و ثابت را برای کارهای این چنینی انتخاب کرد. مثلا می توان گفت که نمایش «نور صدا» است اما این عنوان هم عنوان کاملی نیست. و نمی توان عنوان نمایش میدانی را هم برای این نمایش انتخاب کرد، چرا که اقتضادات نمایش میدانی هم چیزدیگری است. این نمایش در واقع یک چیزی است که خودمان به آن رسیدیم و در قالب و فرمی که ارتباط بهتری با مخاطب برقرار می کند آن را روی صحنه برده‌ایم.»

اسماعیلی با اشاره به درخواست مردم شهرهای مختلف عراق مانند بصره و موصل برای اجرای نمایش نفس المهموم گفت: «مردم در عراق بعد از چهار سال اجرا تقریبا ما را می‌شناسند و از اجرای نمایش صحنه‌ای استقبال می کنند. درخواست هایی از شهرهای مختلف مبنی بر اجرای نمایش داشته ایم و خودم امیدوارم بتوانم در بصره این کار را روی صحنه ببریم چرا که مردم آنجا بسیار علاقه‌مند به محتوا و موضوعات این چنینی هستند.»

نمایش صحنه‌ای «نفس المهموم»، نمایش نفس المهموم کاری از مهنا و محصول بنیاد فرهنگی روایت فتح است و در شهر نجف زیر پل ثوره العشرین، ابتدای خیابان امام علی(ع)، موکب «نجم الثاقب» و از 13 الی 18 صفر روی صحنه می‌رود.

علیرضا کوهفر تهیه‌کننده نمایش «نفس المهموم»، سعید اسماعیلی کارگردان و  رضا ترکمان مسئول جلوه‌های ویژه، عباس رحمانی طراح نور، محمدنیاکان مجری طرح، آنه محمد ایری طراح صحنه و لباس و صادق فتاحی مدیر صدای این پروژه هستند.

انتهای پیام/
درخواست مردم شهرهای مختلف عراق برای اجرای «نفس المهموم»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر