کد خبر: 554121 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

اخیراً دور تا دور مسجدی واقع در سوهانک، توسط کمیته امداد حصار کشیده شده است. درب‌های این مسجد توسط حراست کمیته به هم جوش داده شده است. به گفته مسئولان کمیته، ساختمان مسجد فروخته شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سال ۱۳۸۴ کلنگِ ساخت مسجدجامعی - مسجد جامع نور ولایت- چسبیده به کمیته‌ی امداد واقع در سوهانک، میدان سلمان، خیابان خندان، کوچه گچ‌تاب زده شد. در آن زمان سیدرضا نیّری سرپرست وقت کمیته امداد بود. پروژه‌ی احداث این مسجد، در زمان سرپرست بعدی کمیته، حسین انواری ادامه پیدا کرد، ولی انواری در حدود دو سال این پروژه را تعطیل کرد؛ چراکه به‌زعم او ساخت مسجد در اولویت کمیته نبود. با تغییرِ سرپرستِ کمیته امداد و آمدن سیدپرویز فتاح در سِمَت سرپرستی آن، ادامه‌ی ساخت مسجد دوباره کلید خورد و درنهایت با هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان دو سال و نیم پیش این مسجد به بهره‌برداری رسید.

24

سیدپرویز فتاح، طی چند مصاحبه‌، خبر از فروش این دو ملک (کمیته و مسجد) را داده است. اخیراً درب‌های این مسجد توسط کمیته امداد بسته شده و به هم جوش داده شده، و دور تا دور آن سیم‌خاردار کشیده شده است. بعد از این اتفاق، نمازگزاران مسجد روبه‌روی درب آن با پهن کردن یک موکت، نماز جماعت را برگزار می‌کنند و اعتراض‌شان را نسبت به فروش مسجد به گوش حراست کمیته، که در مجاورت مسجد قرار گرفته، می‌رسانند.

محمدرضا اخروی (امام جماعت مسجد جامع نور ولایت) به خبرنگار ایلنا گفت: من به واسطه یکی از دوستان که امام جماعت کمیته امداد بود به آن مرتبط شدم، و پس از چندی به امام جماعتی مسجد کمیته‌ی امدادِ سوهانک انتخاب شدم. جمعیت نمازخوانِ آنجا به مرور زیاد و زیادتر شد تا جایی که سالن فوتسال کمیته را تبدیل به نمازخانه کردند، و بعد هم تصمیم گرفته شد که نمازخانه‌ای را در خود کمیته احداث کنند.

او ادامه داد: اجازه داده شد در مجاورتِ کمیته امداد این نمازخانه‌ احداث شود؛ نه در داخل آن. تقریباً در سال ۱۳۸۴ کلنگ مسجد زده شد و ساخت آن چیزی حدود ۹ سال به طول انجامید، و در زمان سرپرستیِ سیدپرویز فتاح به بهره‌برداری رسید. کمی بعد، تصمیم گرفتند که کمیته امداد را به میدان آزادی منتقل کنند.

امام جماعت این مسجد گفت: بعد از رفتن کمیته امداد از سوهانک، تصمیم گرفتند ملک کمیته و مسجد را با هم بفروشند، و این کار را به دستِ یک پارکبان (حسن حیدری) سپردند. این پارکبان، پیمانکاری بود که از سوی کمیته مسئول حفاظت از ساختمان آنجا شده بود.

اخروی با اشاره به سنگ‌اندازی‌هایی از سوی کمیته امداد در امور مسجد اظهار داشت: اخیراً از سوی کمیته در برنامه‌ی مسجد اختلال‌هایی به وجود آمده است. آن‌ها وقتی دیدند که جمعیت مسجد زیاد شد، یک درب مسجد را قفل کردند و دلیل آوردند که امنیت منطقه به هم ریخته است. درب مسجد را قفل کردند و جمعیت را پشت در نگه داشتند. ما قفل در را بریدیم و مردم به داخل رفتند. آن شب تمام شد و صبح موقع رفتن به مسجد دیدیم که دور تا دور در مسجد را که حداقل ۱۵ میلیون تومان قیمتش بود را جوش داده‌اند. آیه ۱۱۴ سوره بقره تقبیح می‌کند کسانی را که درب مساجد را می‌بندند و مانع از ورود مردم برای عبادت می‌شوند. ملک مسجد به نام کمیته امداد است و در آن شکی نیست، اما کاربری مسجد را که نمی‌شود تغییر داد و آن را فروخت.

او با اشاره به موقوفه بودن مسجد، و هم‌چنین جاری شدن صیغه‌ی مسجد در ساختمان آن تصریح کرد: در بنای این مسجد، صیغه‌ی مسجد خوانده شده و جالب اینجاست که توسط خود کمیته امداد، عنوان سازمانی‌ به مسجد داده نشده است. کمیته، خودش عنوان «مسجد جامع نور ولایت» را برای آنجا انتخاب کرد. تعریف فقهی مسجد «جامع» مشخص است: مسجد جامع به مسجدی گفته می‌شود که مربوط به هیچ سازمان، نهاد، ایل و تبار و قومی نیست؛ بلکه همه از اقصی نقاط شهر می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. در ضمن ما چند شهید را هم در مسجد دفن کرده‌ایم.

اخروی گفت: مسئول فرهنگی کمیته امداد جدیداً عوض شده است. این مسئول جدید که اخراج شده‌ی اوقاف است، کلیه طرح‌های فرهنگی کمیته امداد را طی این دو سال پیش که نبرده هیچ بسیاری از آن‌ها را متوقف هم کرده است. این مسئول، حتی دچار هیجانات سالهای ابتدایی انقلاب است؛ به طوری که کارمندان را منع کرده از پوشیدن لباس آستین کوتاه، و همچنین تراشیدن ریش صورت. 

او وضعیت جدید مسجد را تشریح کرد و گفت: درهای مسجد را قفل و زنجیر کرده‌اند و دور آن را سیم خاردار کشیده‌اند و مأمورانی را پشت میله‌های آهنی آن گماشته اند. مسجد را به محیط پادگانی تبدیل کرده‌اند و می‌گویند این در دیگر هرگز باز نمی‌شود، و عجالتاً اگر بناست باز شود امور مساجد باید دخالت کند و در را باز کند.

اخروی ادامه داد: به من تهمت زده‌اند که پرونده‌ی زمین‌خواری دارم. در حالی که من چند بار گفته‌ام اسنادش را ارائه کنند ولی نمی‌کنند. کمیته اصل مسجدبودن این بنا را انکار کرده است. اما من مدارک مسجد بودنش را ارائه دادم. جالب اینجاست که دستور صیغه خواندن آن را خود آقای فتاح داد. به غیر از آب و برق، تمامی هزینه‌ها مسجد توسط مردم پرداخت می‌شد.

او گفت: آقای فتاح طی مصاحبه‌ای تلویزیونی ادعا کرده که زمین سوهانک کمیته‌ امداد را به دانشگاه خواجه نصیر فروخته است. دوباره جدیداً اعلام کرده که زمین به دولت فروخته شده است. بنا به ادعای خودشان، زمین را به خریدار تحویل داده‌اند که اصلاً صورت واقع ندارد. نه چیزی فروخته شده است و نه این ادعا صحت دارد. ما هنوز شاهد رفت‌و‌آمد حراست کمیته در ساختمان هستیم و از استخر و مهمان‌سرایش توسط کارمندان کمیته استفاده می‌شود.

او در پایان گفت: ما خبر فروش مسجد را انکار می‌کنیم. اگر هم فروخته شده، چرا خود خریدار درب مسجد را نبسته و اساساً ربط مسجد با کمیته چیست؟ ولی جالب است که کمیته و نیروهای حراست آن، درب مسجد را بستند. ما حالا چند وعده است که در جلوی محوطه مسجد و فضای آزادش نماز برگزار می‌کنیم. به آقای فتاح گفتیم که زمین مسجد موقوفه است و نمی‌شود فروخت. ایشان جواب داد که ما می‌فروشیم و می‌بینید که می‌شود.

photo_۲۰۱۷-۱۰-۳۰_۱۶-۳۲-۰۲

 

photo_۲۰۱۷-۱۰-۲۹_۱۹-۲۱-۵۲

 

photo_۲۰۱۷-۱۰-۳۰_۱۷-۴۸-۰۹

کمیته امداد مسجد جامع نور ولایت کمیته امداد، مسجد می‌فروشد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر