کد خبر: 543301 A

گفت‌وگو با محمد بررنگی در حاشیه‌ نمایشگاهش در موزه هنر نو استونی؛

نمایشگاه تصویرسازی محمد بررنگی در موزه هنر نو استونی، روز 30 شهریور (21 سپتامبر) برگزار شد. این نمایشگاه تا 7 آبان (29 اکتبر) ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نمایشگاه تصویرسازی محمد بررنگی در موزه هنر نو استونی، روز 30 شهریور (21 سپتامبر) برگزار شد. این نمایشگاه تا 7 آبان (29 اکتبر) ادامه دارد.

مرکز کنداس یک موزه هنر شهری است که در سال 2003 تأسیس شد. حوزه‌ی اصلی فعالیت‌های آن مربوط به هنر خام و خود آموخته است. این گالری با یکی از شناخته‌شده‌ترین ناسیونالیست‌های استونیایی به نام پائل کنداس در سال‌های 1900-1985 مطرح شد و بر سر زبان‌ها افتاد. این مرکز در کلیسای جانی (سنت جان) واقع در نزدیکی ویرانه‌های قلعه ویلجاندی قرار دارد. نمایشگاه دائمی آن، شامل نقاشی‌های پل کونداس است.

محمد بررنگی به ایلنا گفت: شش اتاق نمایشگاه کوچک‌تر در کنار اتاق‌های دائمی نمایشگاه‌ها به طور عمده برای نمایشگاه‌های کوتاه مدت (4-6 هفته) از هنر معاصر و هنرمندان خارجی، و نمایشگاه‌های موضوعی خاص استفاده می‌شوند. این مرکز علاوه بر ایجاد نمایشگاه‌ها، تمام اطلاعاتی که درباره هنرمندان هنر خام در استونی است را جمع‌آوری می‌کند. این گالری بازدیدکننده‌های بسیاری از کشورهای مختلف همچون فنلاند، سوئد، روسیه، لتونی و ... دارد.

این تصویرساز، درباره‌ی روند قرارگیری آثارش در موزه استونی گفت: دو سال گذشته من جزو  کسانی بودم که برای تور اروپاییِ تصویرسازی آلیس در سرزمین عجایب انتخاب شدم و این تور از استونی بود. بعد دعوت شدم تا دو نمایشگاه داشته باشم. موزه، به‌طور مشخص آثاری از من می‌خواست که در اندازه‌ی 60 در 40 باشند. هم‌چنین شانس این را پیدا کردم تا در فلاند نمایشگاه مشترکی از من و خانم ویوه‌نور، تصویرگر و داور بین‌المللی و بسیار خوب استونی برگزار شود.

او گفت: آثارم در این نمایشگاه تفاوت چندانی با کارهای قبلی‌ام ندارد، و تماماً همان کارها هستند، اما با توجه به زمان‌بندی و تغییر جای نمایشگاه و با توجه به اینکه نمایشگاه، در موزه بسیار معتبری برگزار می‌شود، نوع بازدیدکننده و مخاطبان متفاوت‌ است.

او افزود: من همیشه سعی کرده‌ام از فضایی که در آن رشد کرده‌ و بزرگ شده‌ام، برای شکل‌گیری کارهایم استفاده کنم. اِلمان‌های کوچکی که شاید روی در و دیوارهای قدیمی شهرم، روی دیوارنگاره‌ی امام‌زاده‌ها می‌دیدم، و حتی استفاده از خط نه صرفاً برای خوانده شدن، بلکه بدین منظور که در کنار هم شکلی را درست کنند تا موضوعیت و کاراکتر درستی را بسازند. همیشه دوست دارم مخاطبم با دیدن کارهایم به گذشته برگردد، به گذشته‌های دور.

بررنگی درباره‌ی نمایشگاه‌هایش گفت: نمایشگاه گروهی بسیاری در کشورهای مختلف مثلِ اوکراین، هلند، فلاند، چین، عمارات، ترکیه، آلمان و... داشته‌ام. این اواخر در کلمبیا یک نمایشگاه داشتم. هم‌چنین در هفته آینده نمایشگاه گروهی دیگری در گالری‌ای در شهر نیوکاسل Vane Gallery خواهم داشت.

این هنرمند ادامه داد: درباره‌ی سبک کارهایم باید بگویم به نوعی می‌توان به آن‌ها میکس‌مدیا گفت. چون عوامل مختلفی در خلق تصویرم دخیل هستند. به‌طور کل از نمادی که تصویرم را به شرق و ایران وصل کند، مثلاً کشیدن فرش و نقش‌بندی که با خطوط و تایپ انجام می‌دهم، و حتی چسباندن رنگ‌هایی که از فرش‌ها گرفته شده و روی کار کلاژ می‌شود. قرینه‌سازی در کارهایم بسیار است چون تصور می‌کنم وجه مشترک بین کشورهای مختلف از لحاظ تصویری باشد. در کارهایم از عکس استفاده می‌کنم که البته بسیار جزیی است، و آن هم فقط در چهره‌‌ی کاراکترهاست.

او بیان کرد: حدود شش ماه است که به قصد ادامه تحصیل و زندگی در خارج از کشور در انگلستان زندگی می‌کنم و همچنان مشغول فعالیت‌های هنری خود هستم. متولد 1367 شهر رشت؛ و فارغ التحصیل کارشناسی رشته‌ی گرافیک هستم.

بررنگی درباره‌ی فعالیت‌های ورزشی‌ و علاقه‌ی شدیدش به دوندگی گفت: شدیداً اهل ورزشم، و به عنوان دونده چهار مدال جهانی در دوِ صدمتر  و دویست متر، و هم‌چنین سهمیه پارالمپیک لندن را دارم. از این بابت بسیار خوشحالم چرا که عاشق دویدن هستم. دویدن برای من، مثل زندگی است. بارها در مسابقات بین‌المللی و در پارالمپیک آسیایی در شصت هزار متر دویده‌ام. این موضوع اعتماد به نفسی به من بخشید که با توجه به معلولیتم به من انرژی داد تا در هنر هم آن را ادامه دهم و تصور می کنم که این هر دو، در کنار هم بسیار زیباست.

مسابقات و نمایشگاه‌های مختلفی که «محمد بررنگی» در آن حضور داشته؛ عبارتنداز:

- برنده دیپلم افتخار بلگراد 2009م.

- برنده cow 2015 اوکراین

- حضور در فستیوال چاپ ترکیه

- حضور در فستیوال تصویرسازی عمارات 2016م.

- حضور در فستیوال تصویر سازی نامی 2017م. کره

- حضور در فستیوال نماد مول تورین ایتالیا 2017م.

- حضور در تور تصویرسازی اروپا الیس در. سرزمین عجایب 2016-2018م.

- حضور در فستیوال هنر زمینی بیو ارت 2016م. کره

- حضور در فستیوال تصویرسازی کلمبیا 2017م.

- برنده جایزه تصویرسازی کلمبیا 2017م. IV Tragaluz

- نمایشگاه مشترک با تصویرگر بین المللی و بنام کشور استونی خانم ویوه نور در کشور فلاند 2016م.

- نمایشگاه انفرادی در موزه نیو ارت استونی

- دیپلم افتخار 2017م. تصور کتاب روسیه.

محمد بررنگی (2)

محمد بررنگی (3)

محمد بررنگی (4)

 

 

محمد بررنگی  (1)

محمد بررنگی  (2)

محمد بررنگی  (4)

محمد بررنگی (2)

محمد بررنگی (3)

محمد بررنگی (1)

عکاس: Jules Lister

پارالمپیک لندن تکاپوهای هنریِ یک ورزشکارِ پاراالمپیکی در عرصه‌ی بین‌الملل محمد بررنگی موزه هنر نو استونی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر